Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

500 Internal Server Error Hatası ve Çözümü

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun
500 Internal Server Error Hatası ve Çözümü

Günümüzde internet birçoğumuzun olmazsa olmaz yaşam biçimi haline gelmiştir. Birçok bilgilere, çeşitli araştırmalara ve neredeyse günlük hayatımıza katkısı olacak birçok ürünü internette bulmamız mümkündür. Ancak bazen internet sayfasına giriş yapmakta zorlanırız ve karşımıza bilmediğimiz hata kodları çıkar. Bugün yazımızda genellikle internet ortamında en çok rastlanan 500 Internal Server Error Hatasından bahsetmek istiyorum.

500 Internal Server Error Nedir? 500 Internal Server Error hata kodu nedenleri nelerdir? 500 Internal Server Error hata kodu çözüm önerileri Nelerdir? Tüm bu soruların cevabı için buyurun makalemize.

500 Internal Server Error nedir?

500 Internal Server Error hata kodu, kullanmış olduğumuz internet sonucunda herhangi bir sorun oluştuğu takdirde girmiş olduğumuz internet tarayıcısı ile bizlere gönderilmiş olan uyarı mesajıdır. Çoğu zaman tarayıcı aracılığıyla iletilen 500’lü hata kodu mesajlar, internet sunucusunda bazı sorunlar olduğunu göstermektedir. 500 Internal Server Error hata kodu bir nevi kullanmış olduğunuz internet sunucusunda bir sorun olabileceğini kullanıcılara iletmektedir. Bu durumda internet sitesine giriş yapan kullanıcıların yapabileceği herhangi bir çözüm yolu bulunmamaktadır. 500 Internal Server Error hata kodu veren bir sunucuyu ancak yazılımı yapan kişi veya sunucuyu yöneten kişi düzeltebilmektedir.

500 Internal Server Error Hata Kodu Nedenleri Nelerdir?

500 Internal Server Error Hata Kodu internet ortamında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. 500 Internal Server Error hat kodu genellikle Internet sitesinde olan sunucunun bağlanamaması veya herhangi bir sebepten dolayı internet sitesinin sunucusunun işlem yapamaması gibi nedenlerden dolayı karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeplerin yanı sıra 500 Internal server Error hata kodu ile karşılaştığımız internet sitelerinde sunucu nedeniyle hatalı yapılandırmalar, hatalı PHP segment seçimleri ve hatalı PHP bağlantılarının yanlış seçimi olmaktadır. En yaygın olarak bilinen 500 Internal Server Error hata kodu nedenleri aşağıdaki listede yer almaktadır.

• İnternet sitesinin yazılım kaynaklı kodlama yanlışları

• .htaccess klasörünün yanlış yapılandırılması veya klasörün bozulması

• İnternet sayfasının sucusuna fazla aşırı istek gönderilmesi ve bu sebepten ötürü sunucunun cevap en vermemesi

• İnternet sunucusundaki klasör isimlerin geçersiz sayılması

• Farklı PHP sürümleri olması veya Wordpress güncellemelerin yapılmaması

500 Internal Server Error hata kodu çözüm önerileri Nelerdir?

İnternet ortamından sürekli karşımıza çıkan 500 Internal Server Error hatalarını belirli yöntemler ile tespit edip sunucu hatalarını çözmek mümkündür. 500 Internal Server Error veren bir internet sunucusundaki hatayı çözmek için öncelikle hatanın nerede olduğunu bilmeniz gerekmektedir. 500 Internal Server Error hata kodunu öğrenmek için cPanel kontrol noktasından kendi adınıza olan hesabınıza giriş yapıp, hata kaydı kısmından 500 Internal Server Error hatasının başlıca nedenini öğrenmeniz mümkündür. Öğrenmiş olduğunuz nedenden sonra uygulayacağınız çözüm yöntemleri aşağıdaki listede verilmiştir.

• Kullanmış olduğunuz internet sitesini Wordpress veya FTP ekleri ile önlem almak amacıyla mutlaka yedekleme yapınız.

• 500 Internal Server Error hatalarının halk arasında bilinen en yaygın nedenlerinden birisi .htaccess dosyasında oluşan bozulmalardır. Bu dosyada meydana gelen bozulmaları dosyalara programlar ile yeniden adlandırma işlemi uygulayarak, bir nevi kodlama hatalarını çözerek sorunu ortadan kaldırmanız mümkündür.

• 500 Internal Server Error hatalarının bir diğer önemli sebebi ise PHP( hafıza, bellek) limiti nedeniyle ortaya çıkan sorunlardır. PHP limitleri Hosting firması tarafından seçilir. Herhangi bir sebepten dolayı Hosting firması tarafından belirlenen limit aşıldığı zaman, Wordpress limit arttırmak için destek verse dahi PHP limiti hataları karşımıza çıkmaktadır. Bu sebebe çözüm olarak dosyayı indirip link yardımı ile hafıza arttırma işlemi yapılmaktadır.

• Herhangi bir 500 Internal Server Error hatasıyla karşılaştığınız zaman, eğer daha önce yedekleme işlemi yapmışsanız eğer, silip yedekleme işlemi yaparak sorundan kurtulmanız mümkündür.

• İnternet sitenizde eklenti veya tema vb. Sebepten dolayı 500 Internal Server Error hatası ile karşı karşıya kalıyorsanız eğer, eklentileri devre dışı bırakarak ve tema yı değiştirerek çözüm bulabilirsiniz.

• 500 Internal Server Error hatasını en güvenli ve en bilinen yoldan çözmek sorunu Hosting firmasına bildirmeniz yeterli olacaktır.
 
Üst