Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

502 Bad Gateway Hatası Çözümü

Ragor

S
Yönetici
Admin
Tepki
0

502 Bad Gateway Hatası Çözümü​

Bazen internet sitelerine giriş yapılmaz ve 500, 502, 503 ve 504 gibi hata kodları buna neden olur. Hata kodlarının her biri farklı şekillerde çözüm yoluna sahiptir. Her bir sorunun ortadan kaldırılması hata koduna göre basit ya da zor olabilir. Biz bu yazımızda sizlere 502 Bad Gateway Hatası Çözümü hakkında bahsedeceğiz. 500’lü hata kodları genellikle sunucu yönünde bazı sorunlar olduğunu belirtir. Hatanın tam olarak nereden kaynaklandığını anlamak için internet sitenizin hata veren sayfasına girerek en doğru bilgiyi alabilirsiniz. 502 Bad Gateway hatası internet sitesi sahiplerinin ve kullanıcılarının en çok karşılaştığı hatalardan biridir. Site sahipleri, ziyaretçilerine iyi bir deneyim sunmaları için bu gibi problemleri çözmesi gerekir.

502 Bad Gateway Hatası Ne Anlama Geliyor?​

Sitenizde 502 Bad Gateway hatası ile karşılaşıyorsanız bunun nedeni proxy olarak işlev gören sunucunun, kaynak sunucudan geçerli bir yanıt ya da herhangi bir yanıt almadığını gösterir. 502 Bad Gateway hatasıyla birçok farklı nedenden dolayı karşılaşabilirsiniz. Bu nedenleri yazının devamında bulabilirsiniz.

502 Bad Gateway Hatası Neden Oluşur?​

502 Bad Gateway hatasını ortaya çıkaran üç farklı neden vardır. Bunlar şu şekildedir:

1. Alan adı çözümlenemiyor olabilir: Alan adı doğru bir IP adresine ya da herhangi bir IP adresine çözümlenmiyor olabilir. DNS değişiklikleri global olarak tamamen yayılmaya ve aktif hâle gelene kadar alan adı çözümlenmesi devam etmesini bilmeniz gerekir. Bu durum kayıt başına tanımlanan TTL’ye ve geçerlilik süresine bağlı şekilde gerçekleşir.
  2. Kaynak sunucu çalışmıyor ya da sunucu kapalı olabilir: Sunucu kapalı olduğunda ya da sadece kaynak sunucunun çalışmadığı durumlarda 502 Bad Gateway hatası görülebilir. Sunucu açık ve çalışıyor olsa bile sunucuya bağlantı olmadığı için erişelemez ve yine aynı hatayla karşılaşabilirsiniz.
  3. Güvenlik duvarı isteği engelliyor olabilir: Güvenlik duvarı, proxy sunucu ve kaynak sunucu arasında iletişimi engelleyebilir. Bu da hata sayfasını karşınıza getirir. Sitenizde kullandığınız güvenlik eklentilerininden dolayı bu durum yaşanır. Bazı DDoS koruma ve azaltma sistemleri aşırı tepki verir sunucuya gelen istekleri engellemeye başlar.

502 Bad Gateway Hatası Nasıl Karşımıza Çıkar?​

Site sunucunuza bağlı olarak farklı bir şekilde 502 hatasını görebilirsiniz. Ancak genel olarak aşağıda yer alan görseldeki gibi bir sayfa ile karşılaşırsınız.

Aşağıda karşınıza gelebilecek 502 hatalarının farklı isimlerini ekledik. Bunların hepsi aynı sorundan gelir ve aynı şekilde çözülür sadece isimleri farklıdır:
  • 502 Bad Gateway
  • HTTP Error 502 - Bad Gateway
  • 502 Service Temporarily Overloaded
  • Error 502
  • 502 Proxy Error
  • HTTP 502
  • 502 Bad Gateway NGINX

502 Bad Gateway Hatası Çözümü​

• Bir internet sitesi sahibi ya da web geliştiricisi olarak 502 Bad Gateway hatasıyla kaynak sunucunuzdan oluşan birkaç nedenden dolayı karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple 502 hatasını çözmek için çeşitli yöntemler denemeniz gerekebilir.
  • Ping test ya da Trace-route gibi araçlar kullanarak web sitenizin bulunduğu sunucunun erişime açık olduğunu kontrol edin. Trace-route aracı sorunun nereden kaynaklandığı hakkında sizi bilgilendirir.
  • Güvenlık duvarı (firewall) gibi eklentilerinizin loglarını gözden geçirin. Sorunun kaynağını öğrenmenizi sağlar. Güvenlik duvarının engellemesi nedeniyle oluşan bir sorun olmasını kontrol etmek için firewall eklentinizi devre dışı bırakmayı deneyin.
  • Cloudflare, KeyCDN gibi CDN servisleri kullanıyorsanız bu hizmetleri devre bırakarak sorunun buradan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol edin. CDN servisleri belli bir sınıra ulaştığında site ziyaretçilerine 502 Bad Gateway hatasını göstermektedir.
  • DNS test araçları kullanarak FDQN çözümünde hata olup olmadığını kontrol edin.

senol_yldrmm

Yeni Üye
Tepki
0
Vallaha çok teşekkür ederim yaa, benim için girmemin çok önemli olduğu bir sitede bu hatayı almaya başlamıştım. Yazınızı okuduktan sonra sorunu buldum ve çözdüm tekrardan çook teşekkürler

Tsliserkan

Yeni Üye
Tepki
0
Bu hata'nın çözümünü bende arıyordum çok can sıkıcı bir hata sayenizde bu hata'yı düzelttim çok teşekkür ederim faydalı bir yazı olmuş gerçekden

Ozlemgunay

Üye
Tepki
0
502 hatasi cok karsilastigim bir hataydi aslinda yazinizi okuyunca ne yapmam gerektigi hakkinda baya bie bilgiye sahip oldum detayli aciklanmis cok iyi yaradi gercekten tesekkurler

Yelizylmz

Üye
Tepki
0
Bu Eror 502 hatasıyla genelde karşılaşıyorum ama çözümü bulamıyordum kesinlikle denicem bu yöntemleri çok açıklayıcı olmuş umarım işe yarar çok sıkıntı yaşıyorum bu konuda gerçekten

Fatih 3447

Üye
Tepki
0
Her defasında bende olan bir sıkıntıyı. Reset leme yapıyorum olmuyor kapat aç olmuyor. Ne demek oluyor bu 502 hatası araştırdım ve sizin makalenizi buldum. Sayenizde öğrenmiş oldum teşekkürler..

fullyaa19877

Yeni Üye
Tepki
0
çok sık rastladığımız bir hata türü olan 502 bad gateway hatası için çözüm yollarınız hakkında bilgilenmiş oldum devamlı karşıma çıkıyordu ve bir çözüm yolu bulamıyordum en çok da 502 eror hatasına çözüm bulalamıştım deneyimlerinizle bende çözüm yollarını deneyeceğim

Canankayaa

Yeni Üye
Tepki
0
502 bad gateway hatasi ile çok karşılaşıyorum ve sebebini bile bilmiyordum sayenizde detayli öğrenmiş oldum bu bilgiler cok faydalı oldu teşekkür ederim .

Tepki
0
Bu hatanin cözümünü yarim saattir ariyordum sonunda buldum.Bendede bu 502 hatasi cok cikmaya basladi 2-3gündür.Yazinizi okuduktan sonra nihayet sorunum çözüme kavustu tesekkür ederim kralsiniz

Atakangunay

Yeni Üye
Tepki
0
Yazinin icerisinde aradigimdan daha cok cevap buldum ozellikle 502 Proxy Error hatasini merak ediyordum cok can sıkmaya baslamisti emeginize saglik