Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

503 Service Unavailable Hatası Nedir? Çözümü

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun
503 Service Unavailable hatası, bir web sunucusu kendisinden yapılması istenilen bir isteği geçici olarak yerine getiremediğinde ortaya çıkar. Hemen hemen her zaman, hata web sitesinin kendisinde olur. Bu durumu çözmek için ilk başta yapacağınız hiçbir şey yoktur. Ancak biraz bekledikten sonra sayfayı yenilemek ve çeşitli birkaç yöntem deneyerek yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

503 Service Unavailable Hatası Nedir?

503 Service Unavailable hatasını kaynak sunucunuza yolladığınız bir isteği işleyemediğinde ortaya çıkar. Bu, doğrudan erişmeye çalıştığınız web sunucusu ya da web sunucusunun erişmeye çalıştığı başka bir sunucu olabilir. Buna 503 hatası denir çünkü bu, web sunucusunun bu tür bir hatayı tanımlamak için kullandığı HTTP durum kodu (HTTP status code) olur. 503 hatası birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir ancak en yaygın olan iki neden, sunucunun fazla istek alması ve sitenin bakımda olmasıdır.

Diğer hata kodlarında olduğu gibi web tasarım geliştiricileri bir 503 hatasının farklı görünmesini sağlayabilir. Dolayısıyla her internet sitesinde farklı bir isimde 503 hata sayfası ile karşılaşabilirsiniz. Hatanın çözümü ya da kaynağı hepsinde aynıdır. Sadece isim ve tasarım olarak farklı şekillerde gelir. Örneğin, 503 hatasını aşağıdaki gibi isimlerde görebilirsiniz:

  • Http/1.1 Service Unavailable
  • 503 Error
  • 503 Service Temporarily Available
  • 503 Service Unavailable
  • Service Unavailable – DNS Failure
  • HTTP Error 503
  • HTTP 503
  • Error 503 Service Unavailable
Dikkat etmeniz gereken en önemli şey, 503 Service Unavailable hatasının sunucu tarafı bir hata olduğudur. Bu, sorunun bilgisayarınızda değil erişmeye çalıştığınız web sitesinin kendisinde var olduğu anlamına gelir. Bilgisayarınızda herhangi bir sorundan dolayı bu hatayla karşılaşmazsınız.

503 Service Unavailable hatası çözümü

503 Service Unavailable hatası çözümü ile ilgili yapabileceğiniz birkaç farklı yöntem aşağıda verilmiştir.

Sayfayı yenile

503 hatası geçici bir sorun olarak karşınıza gelir. Fazla trafiğe ve isteğe boğulmuş bir web sitesinde meydana gelir. Bu nedenle, sayfayı yenilemek bazen işe yarayabilir. Sayfayı yenilemenin farklı yolları vardır. F5 tuşu kullanarak, “Sağ tık – yeniden yükle” yaparak ya da “CTRL + R” tuş kombinasyonunu kullanarak sayfayı yenileyebilirsiniz. Sayfayı yenilemek kesin bir çözüm yolu değildir ancak denemek yalnızca bir saniye sürer.

İnternetten alışveriş yaptığınızda ödeme yaparken 503 hatası ile karşılaşırsanız daha dikkatli olmalısınız. Çünkü sayfayı yenilediğinizde iki kez ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden buna dikkat etmelisiniz.

Sitenin Kapalı Olup Olmadığını Kontrol Edin

Herhangi bir web sitesine giriş yapamıyorsanız sorun sizden kaynaklı olabilir ya da site herkese kapalı olabilir. Bu nedenle sorunu yaşayan tek kişinin siz olup olmadığı kontrol etmeniz gerekir. Bunun için çeşitli yöntemler vardır. “isitdownrightnow.com” bunun için yardımınıza yetişecek bir sitedir. Bu siteye girerek bağlanamadığınız URL’yi girin. Kontrol ettikten sonra karşınıza bir sonuç gelecektir. Eğer siteye kimse giremiyorsa sorunu site sahibi değilseniz çözmeniz imkansızdır. Ancak sadece siz giremiyorsanız sorun sizden kaynaklanmaktadır. Bunun için aşağıdaki önerilerimizi denemek sorunu çözmeye yarayabilir.

Cihazlarınızı Yeniden Başlatın

Site herkes için açık durumdaysa ve giremiyorsanız bu, sorunun sizden kaynaklı olduğunu gösterir. Bu durumda yapmanız gereken yeniden bağlanmayı denemektir. Eğer bağlanamazsanız cihazınızı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

Bilgisayarınızda veya ağ bağlantınızda bazı geçici sorunlar olması mümkündür. Modeminizi ve bilgisayarınızı yeniden başlatmak bazen sorunu çözmek için yeterli olabilir.

Başka bir ihtimal ise hatanın bir DNS sunucusundan dolayı kaynaklanıyor olmasıdır. Ağ Paylaşım Merkezi üzerinden DNS sunucularını değiştirmek sorunu çözmeye yardımcı olabilir.
 
Üst