Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

All in One SEO Pack Ayarları Ve Kurulum Kılavuzu

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun
image1.jpg


Son dönemlerin en çok kullanılan web site yazılımların başında WordPress gelmektedir. Kullanımı kolay olmasının yanı sıra site içi seo ayarlarının basit bir şekilde yapılması da kullanım oranını artırmaktadır. Bu ayarların en popüleri ise WordPress’in All in One SEO Pack eklentisi olmaktadır. Eklentinin varsayılan ayarları çok iyi bir performans göstermektedir. Bunun yanı sıra site sahipleri, sitelerinin ihtiyaçlarına uygun olarak gerekli ayarlamaları da yapabilmektedir. Bu sebeple bu yazımızda hem yeni başlayanlar için hem de sitelerinin ayarlarını geliştirmek için All in One SEO Pack’in ücretsiz ve Pro versiyonlarının kurulumunu ve yapılandırmasını sizlerle paylaştık.

All In One Seo Pack Kurulum

Eklentilerin en büyük avantajı kurulumlarının ve yapılandırmalarının kolay olmasıdır. All in One SEO Pack de bir eklenti olması sebebi kurulumu son derece kolay olmaktadır. Bunun için öncelikle yapılması gereken WordPress yönetim paneline girdikten sonra “Eklentiler” seçeneğini açın. Sonrasında ise “Yeni Ekle” seçeneğini seçerek devam edin. Bu başlıktan All in One SEO Pack aramasının yapılması gerekir.

image2.jpg


Bu ekranda ücretsiz versiyonunu gösterilmektedir. Eğer pro versiyonuna geçmek isteniyorsa bu adımlardan önce aioseo.com adresinden üye olunması ve pro versiyonun alınması gerekmektedir.

image3.jpg


Yukarıda verilen resmi siteye girilip üye olduktan ve satın alma işleminin gerçekleşmesinin ardından Download & Licenses bölümünden eklentinin indirilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında eklenti FTP ile yüklenebilmektedir.

All In One SEO Pack Ayarları

Yapılandırma işlemine eklenti yükledikten sonra geçilmektedir. Standart ve ücretsiz olarak kullanılabilen All in One SEO Pack aşağıda belirtilen modüller ile birlikte gelmektedir. Bu modüller;

⦁ Sosyal Meta Ayarları,
⦁ Dosya Düzenleyicisi,
⦁ Kötü Bot Engelleyici,
⦁ Xml Site Haritası,
⦁ Robots.txt Düzenleyicisi,
⦁ İç & Dışa Aktarma,
⦁ Veritabanı Araçları,
All in SEO Pack pro sürümünde ise tüm bu özelliklere ek olarak şu özellikler bulunmaktadır;

⦁ Video site haritası
⦁ Yerel SEO,
⦁ İmage SEO,
⦁ Local Business SEO,
⦁ News Sitemaps,

⦁ Genel Ayarlar
Eklentinin genel ayarlar bölümünde bulunan özellikler; webmaster araçlarında doğrulama, RSS ayarları gibi bölümleri bulunmaktadır.

1.1 Genel Ayarlar

Genel ayarlarlar bölümünde kullanılan versiyonu Pro’ya yükseltme için lisans anahtarının girilebilecek bir alan bulunmaktadır. Resmi sitesinden satın alınan anahtarın bu bölüme girilmesi gerekmektedir.

image4.jpg


1.2 Webmaster Araçları

Bu bölüm web sitesinin sahibinin doğrulanması amacı ile kullanılmaktadır. Yandex, Bing ve Google gibi webmaster araçlarında WordPress bloğunun doğrulanması için kullanılmaktadır. Bu doğrulamasının yapılması için doğrulama kodunun ilgili alana girilmesi gerekmektedir.

image5.jpg


1.3 RSS İçeriği

Bu bölümde web sitesine otomatik olarak RSS içeriği yüklenebilmektedir.

image6.jpg


1.4 Gelişmiş

Bu bölümde eklentinin çalışma türü ile ilgili olarak detaylı ayarlara ulaşmak mümkün olmaktadır.

image7.jpg


TruSEO Puanı ve İçeriği: Bu sekmenin altında bulunabilecek özelliklerin içerisinde; içeriklerin puanlanarak web sitesinin en iyi şekilde optimize edilmesine olanak tanımaktadır.

Gönderi Tipi Sütunlar: Bu alan All in One SEO Pack eklentisinin çalışacağı alanlar seçilebilmektedir. Web sitesinin sahip olduğu temaya uygun olarak bu alandan gerekli ayarlamalar yapılmaktadır. Bunun için ihtiyaç duyulan bölümlerin işaretlenmesi ve kayıt edilmesi yeterli olmaktadır.

⦁ Arama Görünümü
Bu bölüme girmek için gerekli olan All in One Seo Pack eklentisinin içerisinden “Arama Görünümü” sekmesine girilmesi gerekmektedir. Bu bölüm içerisinde önemli ayarların yapıldığı bölümlerinin özelleştirilmesi mümkün olmaktadır.

2.1 Genel Ayarlar

Başlık ayırıcı bölümünden meta başlıkları için ayırıcı seçilmektedir. En çok önerilen ve kullanılan ayırıcı karakterden birisi ise “-” kısa çizgi karakteridir.

image8.jpg


Anasayfa bölümü altından meta ayarları yapılmaktadır. Bu ayarların yapılması için bu bölümde 60 karakter ile sınırlandırılmış bir başlık bölümü ve 135 kelime sınırı olan bir açıklama bölümü bulunmaktadır. Meta açıklama alanına tıklanma oranını artırmak amacı ile ilgi çekici bir açıklamanın girilmesi gerekmektedir.

image9.jpg


Bu bölümde bulunan “Bilgi Grafiği” altında ise schema ayarlarının yapılması mümkün olmaktadır.

Bunun yanında kişi veya kuruluş adı, logo ve işletmenin iletişim bilgilerinin eklenmesi gerekmektedir.

image10.jpg


2.2 İçerik Türleri

Makale, sayfa veya haber başlıklarının ayarlarını aşağıdaki görselde gösterildiği biçimde yapılması mümkün olmaktadır. Diğer bir yandan bu bölümdeki şema işaretlemeleri sadece Pro versiyonunda bulunmaktadır.

image11.jpg


Etiketler, kategoriler, yazar ve medya arşivlerini no index ve index olarak yapılacak ayarlamaların “Sınıflandırmalar, Medya ve Arşiv” sekmeleri yukarıda belirtildiği yapmak mümkün olmaktadır.

2.3 Gelişmiş

Bu bölümde eklentinin son derece önemli özellikleri bulunmaktadır.

⦁ Genel Robots Metası
Bu seçenekten varsayılan robot metalarının aktif edilmesi sağlanmaktadır. Diğer bir yandan Medyalar, arşivler, sınıflandırmalar ve içerik türleri sekmelerinin ihtiyaca göre ayarlanması yapılmaktadır.

⦁ Site Bağlantıları Arama Kutusu
Schema işaretlemelerini aktif edebilirsiniz.

⦁ Use Content for Autogenerated Description
Bu alanın aktif edilmesi durumunda ise otomatik olarak meta açıklamaları oluşturulmaktadır.

⦁ Standart URL’ler İçin Sayfalama Yok
SEO çalışmaları açısından bakıldığında bu bölümün açık olması faydalı olmaktadır.

⦁ Use Meta Keywords
2021 başından bu yana meta, anahtar kelimelerin kullanımını spam olarak algılaya bilmektedir. Bu sebeple de bu alanın kapalı tutulması çok daha avantajlı olmaktadır.

⦁ Paged Format
Sayfa numaralama formatlarının ve meta başlık ayarlarının bu alandan özelleştirilmesi mümkün olmaktadır.

image12.jpg


3. Sosyal Ağlar

Bu özellik All in One SEO Pack eklentisinin önemli bir özelliği olmaktadır. Bu bölümde sosyal medya paylaşımlarının içeriklerde nasıl görüleceğini ayarlamak çok kolaydır.

Bu özellikte bulunan “görsel ayarları” bölümünden ise yazılar ve sayfalar için yapılandırmalar yapılabilmektedir.

3.1 Sosyal Profiller

Bu bölümde kullanılan sosyal medya profillerinin URL’sinin girilmesi mümkün olmaktadır.

image13.jpg


3.2 Facebook
Facebook Open Graph seçeneğinin aktif hale getirmek için ise “Açık Grafik İşaretlemesi” bölümünün işaretlenmesi gerekmektedir.

OG görselinde kullanılmak istenilen görsellerin belirlenebilmesi için ise Default Post Image Source bölümünden seçim yapılması gerekmektedir.

Varsayılan OG görsellerinin yüklenebilmesi sağlayan bölüm ise “Default Post Facebook Image” bölümüdür.

image14.jpg


Pro sürümlerine özel olan alanların içerisinde ise “Default Term Image Source” alanı bulunmaktadır.

Nesne türlerinin varsayılan olarak ayarlanmasını da “Varsayılan Gönderi Türü Nesne Türleri” kısmından yapmak mümkün olmaktadır.

image15.jpg


3.3 Twitter

Twitter OG ayarlarını aktif hale getirdiğinizde ise kullandığınız, “Twitter Kartlarını Etkinleştirmiş” olursunuz.

Twitter kart görselini seçmek istiyorsanız “varsayılan Kart Türü” alanında bulunan liste kullanılmalıdır.

Varsayılan OG image görselinin yüklenmesi ise “Default Post Image Source” bölümünden olur.

image16.jpg


4.Site Haritaları

Xml site haritasının oluşturulması, içeriklerin basit bir şekilde Google’a bildirilmesine olanak sağlamaktadır. Bunun için haritanın oluşturulmak istenilen bölümlerinin işaretlenmesinin ardından kayıt edilmesi yeterli olmaktadır.

image17.jpg


“Site Haritasını Etkinleştir” sekmesinin aktif hale getirilmesi ile birlikte site haritası görünür olmaktadır. Daha sonrasında haritaya eklenmek istenilen bölümlerin işaretlenmesi ve kayıt edilmesi yeterli olacaktır.

image18.jpg


5. Araçlar

5.1 Robot.txt Düzenleyici


Dosyaların kolaylıkla güncelleme yapabilmesi için yapmanız gerekenler şunlardır; “user Agent” bölümünde Bot isminin yazılıp Rule ayarlamak ve erişim yolunun girilmesi olmaktadır.

image19.jpg


5.2 Kötü Bot Engelleyici

Bu bölüm siteye gelen kötü botların engellenmesi için tasarlanmıştır. Bu bölümde bulunan bütün seçeneklerin işaretlenmesi kolaylık sağlamaktadır. Gün sonunda ise gelen botların listesi bu bölümde görüntülenebilmektedir.

image20.jpg
 
Üst