Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

AMP Nedir? Ne İşe Yarar? Faydası Nedir?

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun
İnsanların artık mobilden her işlerini halletmeye çalıştığı günümüzde, iki büyük teknoloji şirketi tarafından tasarlanan AMP, mobil aygıtlarda internet sitelerinin daha hızlı yüklenmesi için tasarlanmıştır. AMP aslında basitleştirilmiş bir HTML biçimidir. Açık kaynak kodlu bir projedir, yani herkes AMP komutlarını öğrenebilir ve doğru sayfaları oluşturabilir.

Bir kullanıcı bir siteye tıkladığında, ilgili verilere erişmek için sitenin sunucusuna yönlendirilir. Google'ın AMP teknolojisi sayesinde kullanıcılar sitenin sunucusuna gitmek zorunda kalmadan Google'ın belleğinden veri alabilir, böylece sitenin hızı artar.

AMP kullanan web sitelerinin önbelleği Google'da zaten yüklü olduğundan, sayfayı açtığınızda önbelleği yüklemeniz gerekmez. Bu, AMP uygulamalarının web sayfalarının açık kalma süresini uzatmasına neden olan önbellek yükleme sürecini ortadan kaldırır. Bu işlem sayesinde Google, istenirse önbellekte önceden yüklenmiş web sayfalarını saniyeler içinde açabiliyor.

Ziyaretçiler hızla yaklaştıkça siteye erişim ve dönüş hızı artacaktır. Mobilde sayfaları çok hızlı bir şekilde açmanızı sağlayan AMP kodlamasını herkes de uygulayabilir ve bu da büyük faydalar sağlar. Site trafiğini artırmanın en doğal ve kullanışlı yollarından biri olan AMP, daha fazla erişimle etkileşim kurmanıza olanak tanır.

AMP Kullanan Siteler Neden Hızlıdır?

Google AMP kullanan hızlı bir web sitesinin en önemli nedeni, Google'ın doğrulanmış AMP sayfalarının Google tarafından önbellekleme yapılmasıdır. Bu sayede AMP teknolojisi ile hazırlanan siteler kendi sunucularından değil Google'ın sunucularından çağrılır. Ayrıca Google, farklı CDN sistemleri aracılığıyla ziyaretçilere en yakın fiziksel sunucudan veri iletimi sağlamaktadır.

Bu nedenle Google AMP'de yazılan sayfalar, onları barındıran sunucuların hız sorunlarından da etkilenmez. Google AMP kullanmanın en önemli avantajlarından biri, Google'ın mobil arama sonuçlarında AMP kullanan siteleri aktif olarak farklılaştırmasıdır. Arama sonuçlarında önce hemen hemen aynı kalitede olan iki sitenin AMP teknoloji sayfaları listeleniyor. Bu da daha çok prestij ve para demektir.

Özel Kodlamaların Yapıldığı Bir Siteye AMP Uygulaması Yapılabilir mi?

Özel kodlama kullanan sitelere site geliştiricileri eklemek daha doğru sonuçlar verebilir. JavaScript çerçevesi kullanılarak kodlanan web siteleri AMP ile uyumlu olsa da kodlama işleminin aynı geliştirici tarafından yapılması önerilir. Bu sayede AMP, özel olarak kodlanmış sitelere de uygulanabilir. Ancak bunun uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Aksi takdirde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.
 
Üst