Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Araç Lastik Hava Basınç Değeri Ne Kadar Olmalı?

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun
Araçların lastik hava basınçları aracın sürüş kalitesini, sürüş güvenliğini, viraj dönüşünü, fren ve yakıt performansında düşüklüğe sebep olacaktır. Bu yüzden normal şartlar altında iken aracın lastiklerini 15-20 günde bir kontrol edilmelidir. Böylece olası aksaklıkların önüne geçmiş olabilirsiniz. Lastik hava basınç değerleri yakıt tüketimini artırabilir veya azaltabilir. Üstelik buna paralel olarakta performans kaybı yaşayabilir veya artırabilirsiniz. Bazı araç kullanıcıları maalesef ki sürüş rahatlığı için lastiklerin hava basıncını düşürür. Bu durum aslında son derece tehlikelidir, bu durumlar da lastiklerin patlama riski yükselir ve kaza riski artar. Doğru basınç değeri sadece aracınızı değil lastiklerinde durumunu etkiler. Eğer lastik hava basınçları fazla olursa lastiklerin tabanları zamanında önce aşınır ve zarar görür. Aksine hava basıncı az ise dış kısımda yer alan lastik dişleri aşınır ve lastiğin ömrü kısalır. Bu durumda sabahları araca binerken tekerler ısınmadan lastikleri kontrol etmek sizin yararınıza olacaktır.

Aracınızın lastik basınçları birçok etmene bağlı olarak değişkenlik gösterir. Aracın ağırlığı, ağırlık dengesi, hava veya yol sıcaklığı ve en önemlisi de lastik ebatları basınç miktarını etkiler. Tabi ki birçok ağızdan farklı basınç değerleri çıkmaktadır. Ama bizim için en önemlisi fabrikaların ve üretim yerlerinin bizlere önerdiği değerlerdir. Bu değerleri az sonra sizinle paylaşıyor olacağım ancak öncesinde bu verilere ulaşamıyorsak neler yapabileceğimize bakalım. İlk önce aracın teker ebatlarını öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için tekerlere bakmamız yeterlidir. Tekerlerin üzerinde sahip oldukları ebatlar yazmaktadır.

Aracınızın Tekerleri 195 65 R15 Ebatlarında ise

Aracınıza uygulayacağınız PSi basınç değerini belirlemek için ilk önce aracın durumuna bakmamız gerekiyor. Araç ağırlık dağılımı nasıl? Yani koltukların kaçında yolcu var. Ön koltuklar dolu mu, arka koltuklar da kimse var mı? Eğer aracınızın ağırlık dağılımı eşit ise o zaman lastik basınçları arka tekerler 32 önler 34 PSi değerinde olmalıdır. Arka koltukta iki, ön koltukta iki kişi seyahat ediyorsa eşitlik var ise lastik basınç değerleri de eşit olmalıdır. Yani her iki tekerde 34 PSi olmalıdır. Ön koltukta iki kişi arka koltukta üç kişi var ise ağırlık arka tarafta ise o halde teker basınçlarında arka teker basın değeri yüksek olmalıdır. Bu durumda arka teker 36 ön teker ise 34 PSi değerinde olmalıdır.

Ancak aracınızın çekiş durumu önden çekişli ise o zaman değerler değişecektir. Ön koltukta iki kişi oturuyor ve arka koltuklar boş ise ön teker basıncı 34 Psi arka lastikler 32 Psi olmalıdır. Ancak ön koltukta iki, arka koltukta iki kişi varsa önler 36 arka tekerler 34 Psi basınç değerinde olmalıdır. Araç içerisindeki tüm koltuklar dolu ise tekerlerin basınç değeri 34 Psi olmalıdır.

Aracınızın Tekerleri 205 55 R16 Ebatlarında ise

Aracınız da ön koltukta iki kişi arka tarafta tamamıyla boş ise, lastik basınç değerlerinde ön teker 36 Psi arkada tekerler ise 34 Psi değerinde olmalıdır. Aracınızda yolcu edecek kişi sayısı artınca lastik basınç değerleri de değişecektir. Eğer hem ön koltuk hem arka koltukta iki kişi var ise o zaman lastik hava basınç değerleri de 36 Psi değerinde olmalıdır. Aracınız tam yük durumunda ise yani ön koltukta iki arka koltukta üç kişi oturuyorsa ön tekerler 36 Psi arka tekerler 38 Psi değerinde olmalıdır.

Aracınız önden çekişli ve ön kısım ağır ise ön koltukta iki kişi otururken arka kısım boş ise ön tekerler 36 Psi arka tekerler 34 Psi olmalıdır. Ancak ön koltukta iki kişi var iken arka koltukta da iki kişi var ise ağırlık ön kısımda olacağı için ön tekerler 38 Psi arka tekerler 36 Psi olmalıdır. Araç tam yük durumunda ise yani tüm koltuklar dolu ise o zaman tüm tekerler 38 Psi olmalıdır.

Aracınızın Tekerleri 225 45 R17 Ebatlarında ise

Araç içerisinde ön koltuklar dolu arka koltuklar boş ise seyahat durumunda ön lastikler 38 Psi arka tekerler 36 Psi değerli basınç olmalıdır. Hem ön hem de arka koltuklar da iki kişi var ise o halde tüm lastikler 38 Psi olmalıdır. Ancak ön koltukta iki, arka koltukta üç kişi var ise tam yük durumunda ön lastikler 38 Psi arka tekerler ise 40 Psi olmalı.

Aracınızın Tekerleri 225 40 R18 Ebatlarında ise

Ön koltukta iki kişi sadece oturuyor ve arkalar boş ise ön 40 Psi, arka tekerler ise 38 Psi değerinde basınç olmalıdır. Eğer yolcu sayıları ön ve arka koltuklar eşit ise o zaman tüm lastiklerin basın değeri 40 Psi olmalıdır. Önce koltukta iki kişi arka koltukta üç yani araç tam yük durumunda ise o zaman ön tekerler 40 Psi arka tekerler 42 Psi değerinde olmalıdır.

Araç Lastik Hava Basınç Değerinde Fabrika Önerisi

  • 175/65 R14 Lastik ebadında Normal yük durumunda ön 31 Arka 26 Tam yük durumunda ise ön 35 arka 46 basınç değerleri yeterli olacaktır.
  • 195/50 R15 Lastik ebadında Normal yük durumunda ön 31 Arka 26 Tam yük durumunda ise ön 35 arka 46 basınç değerleri yeterli olacaktır.
  • 195/45 R16 Lastik ebadında Normal yük durumunda ön 32 Arka 26 Tam yük durumunda ise ön 35 arka 46 basınç değerleri yeterli olacaktır.
  • 205/40 R17 Lastik ebadında Normal yük durumunda ön 32 Arka 26 Tam yük durumunda ise ön 35 arka 41 basınç değerleri yeterli olacaktır.
  • 195/50 R15 Lastik ebadında Normal yük durumunda ön 31 Arka 31 Tam yük durumunda ise ön 35 arka 38 basınç değerleri yeterli olacaktır.
Lastik Hava Basınç Ölçülerini Nasıl Öğreniriz?

Lastikler de ki hava basınçlarının doğru değerler olabilmesi için araç kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz. Ya da kaporta altı bilgi kağıtlarında da yazmaktadır. En rahat ulaşabileceğiniz ve görebileceğiniz yer ise sürücü mahallindeki koltuğun hemen kapı arasında bilgilendirme levhasında doğru değerleri bulabilirsiniz. Lastikçiler den de bilgiler alabileceğiniz gibi petrol ofislerindeki hava basınç cihazlarının üzerinde de yazmaktadır.

Kumlu zeminler de lastik basıncını düşürmek size ekstra yarar sağlayabileceği gibi karlı zeminlerde lastik hava basıncını artırmak araç çekiş gücünüzü artıracaktır.
 
Üst