Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Canonical URL Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun
Kurallı URL'ler, eski bir URL biçimidir, ancak bunların önemi yavaş yavaş anlaşılmaktadır. Bu URL biçimi, adını rel = "canonical" etiketinden alır. Bu etiket, özellikle birleştirmeden sonra ortaya çıkabilecek farklı alanlardaki yinelenen içerik sorunlarını çözmek için kullanılır. Standart URL'sinde çok farklı görüşler görmüş olabilirsiniz. URL yapıları hakkında konuştuğumuzda, her zaman onlar hakkında bir şeyler söyleriz. SEO alanı, kanonik URL fikirleri geliştirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. SEO açısından bakıldığında, kurallı URL'nin tanımı şöyledir: "Bu, arama motorlarının güvenmesini istediğiniz arama motoru dostu bir URL'dir. Yani, kurallı bir URL, olmasını istediğiniz URL'dir. bkz.

Standart URL, ana sayfanızı tanımlamak için kullanılır Çok sık kullanılır Bu, aşağıdaki örneklerdeki URL'lerin aynı sayfa olduğunu göstermenin bir yoludur.
Kod:
www.xip.gen.tr
xip.gen.tr
www.xip.gen.tr/index.html örnek .com / home .asp
http://www.xip.gen.tr
https://www.xip.gen.tr
Aslında bunların hepsi farklı URL'lerdir. Arama motoru açısından bakıldığında, bu birçok soruna neden olur. O andan itibaren, düzenleme fikri doğdu. Normalleştirme, birden fazla seçeneğiniz olduğunda en iyi URL'yi seçme işlemidir. Zaman zaman bu tür seçimlerle hata yapabilirsiniz. Bunu, kullanıcıların belirli bir ürünü aradığı, ancak her seferinde farklı bir sayfadan çıkış yaptığı bir deneyim olarak düşünebilirsiniz. Bu deneyimin bir sonucu olarak, web sitesi sahipleri yinelenen içerik sorunuyla karşı karşıyadır.

Ayrıca, iç ve dış bağlantı sorunları ortaya çıkabilir. Bu sorunu aşmanın en kolay yolu, ilgilenilen siteyle ilgili bilgileri arama motorlarına ve kullanıcılara iletmek için kurallı bir URL kullanmaktır. Başka bir ipucu, sayfanın tüm varyasyonlarını standart URL'ye yönlendirmektir. Tüm büyük arama motorları kurallı etiketleri destekler, böylece çözüm bulmak için bunları kullanabilirsiniz. Yinelenen içerik ve kurallı etiketler genellikle birlikte tartışılır.

Sık sorulan sorular arasında www URL'nin değil, www URL’nin normalleştirilmesi bulunur. Bunun dışında diğer siteler normalleştirilir. Bu tür bir sorunun net bir yanıtı yoktur. Bunun nedeni, arama motorlarının URL'lerin sonundaki "/" dahil olmak üzere farklı yerlerde farklı türde normalleştirmeler yapabilmesidir. Bu normalleştirme işlemleri, vaka farkı ve oturum kimlikleri gibi değerleri de içerir.

Web sayfaları, farklı ve benzer URL'lere sahip 1520 özdeş sayfa içerebilir. Burada oluşturulan çözüm, son durak olması gereken benzersiz bir URL belirtir. Bunu yapmanın en kolay yolu, bu etiketi kullanmak veya tüm sayfaları en güvenilir olanlara yönlendirmektir. Kartın kullanımı çok kolaydır. Tek yapmanız gereken, yinelenen içeriğin URL'sine doğru URL'yi içeren bir kurallı etiket eklemektir. testegt; Kodda kullanılır. Terim Kanon Korelasyon veya Korelasyon anlamı.

Terim aynı zamanda basitleştirme anlamına da gelir. Kurallı URL'nin görüntülenmesi en basit ve en önemli sürüm olduğunu unutmayın. Google 'ye göre, bağlantıları iyileştirmek ve içerik sıralama sinyallerini iyileştirmek için meşru URL'ler kullanılabilir. Bazı durumlarda, URL yönlendirmeleri için kurallı etiketler kullanmak iyi bir seçenek olabilir. Bazı durumlarda, kalıcı bir 301 yönlendirmesi çok daha mantıklıdır. Ancak bu gibi durumlarda standart etiketleri kullanma seçeneğiniz varsa uygulaması çok daha kolay olabilir.
 
Üst