Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Clubhouse Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun
Teknoloji çağının yeni fenomeni olan Clubhouse son dönemde tüm sosyal ağ kullanıcılarının gözdesi olmuştur. Hatta “Bas Konuş” olarak da bilinir. Club house Alpha Exploration Co. yazılım şirketi tarafından geliştirilmiştir. Bu uygulamayı sadece IOS işletim sisteminin olduğu akıllı telefonlarda kullanılabilmektedir. Ayrıca kullanmış olduğunuz IOS sisteminin IOS 13 ve üzeri olması gerekmektedir. Henüz Android işletim sistemine gelmemesi uygulamanın en büyük dezavantajlarından birisidir. Çünkü dünyada akıllı telefon kullanan insanlar sadece IOS işletim sistemine sahip değildir. Buna rağmen sosyal Clubhouse sosyal medyada rağbet görmektedir.

Clubhouse geliştiricileri halen Android işletim sistemi üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Fakat ne zaman geleceği konusunda herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Uygulamayı kullanmak isteyen kullanıcıların üye olabilmesi için davetiye almaları zorunludur. Facebook, Instagram, Twitter gibi popüler olan aplikasyonlar gibi mesajlaşma, görüntülü arama, beğeni, fotoğraf ve video paylaşımını sağlamamaktadır. Popüler olan sosyal medya uygulamaları gibi herhangi bir sayfa akışı özelliği taşımamaktadır.

unnamed.png


Clubhouse Nasıl Kullanılır ve Nasıl Üye Olunur?

Uygulamada birçok sohbet odası bulunmaktadır. Üyelik için başka bir kullanıcının davetiyesi gerekmektedir. Davet kodu olmadan üye olamıyorsunuz. Üyelik esnasında kullanıcı adınızı belirleyip kullandığınız telefon numarasını yazıp sms ile onay kodu aldıktan sonra kısa sürede üye olabilirsiniz.
Davetiye aldığınız için herhangi bir bekleme süresi olmadan hemen üyeliğiniz aktif hale gelmektedir. Diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi Clubhouse’ta da ilgilendiğiniz alanları işaretleyebilirsiniz. Örneğin; moda, yeme-içme, spor vb… Size uygun gördüğünüz ilginizi çeken merak ettiğiniz konularda sohbetler gerçekleşmektedir.
Odaya girdiğinizde sadece sesli iletişim yolu kullanılmaktadır. Odaya yalnızca dinleyici olarak katılabilir ya da odanın moderatöründen izin alarak sohbete katılabilirsiniz. Kendinize ait oda da açabilirsiniz. Belirlediğiniz bir konuda oda açıp diğer insanlarla fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Clubhouse için Davet Kodu Nasıl Alınır?

Davet kodunu hâlihazırda üye olan arkadaşınızdan ya da Twitter’da arama kısmına Clubhouse yazarak burada paylaşılan kodlardan birini kullanarak da üye olabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanmak için gönderilen davetiye kodu dışında başka bir yöntem bulunmamaktadır.

Clubhouse Hakkında Bilinmeyenler

Clubhouse kurucuları aslında bunu bir sosyal deney olarak piyasaya sürmüşlerdir. Pandemi süresince insanların birbiriyle etkileşim içinde olmasını, bilgi akışının sürekliliğini sağlamaktı. Kurulma zamanı da oldukça ilginç tüm dünyayı ele geçiren
Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 ‘u Küresel Salgın olarak ilan edildiği 11 Mart 2020 tarihinden yalnızca iki hafta sonra San Francisco’da kuruldu. Nisan 2020 ‘de kullanıma açılan Clubhouse’u ise Stanford Üniversitesi’nde birisi bilgisayar, diğeri endüstri mühendislik eğitimi almış olan Paul Davison ve Rohan Seth kurmuştur.

Amaçları ise daha insani bir sosyal deneyim yapmaktı. Fazlasıyla yatırımcıya sahip olan Clubhouse’un ilk yatırımcıları Mayıs 2020’de 10 milyon dolarla girişim sermayesine sahip olan Andreessen Horowitz'ten aldı. Ocak 2021 itibariyle yatırımcıların sayısı 180’i aşmış bulunmaktadır. Aralık 2020’de aktif 600 bin kullanıcısı bulunurken geçen ay itibariyle kullanıcı sayısı 2 milyonu geçmiştir.
 
Üst