Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

DDOS Nedir? Nasıl Yapılıyor? Nasıl Korunmalıyız?

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun
DDOS Nedir? Nasıl Yapılıyor? Nasıl Korunmalıyız?

DDOS günümüzde oldukça fazla yaygınlaşan bir nevi internet ağ saldırısı olarak ve milyonlarca İnternet kullanıcısını bir hayli rahatsız eden siber saldırı olarak bilinmektedir. DDOS birçok İnternet web sitesini ve dünyada bulunan sayısı bir hayli fazla internet kullanıcılarının bilgilerini ele geçirmek, elde edilen bilgileri politika ve kar sağlamak amacıyla kullanılan bir nevi İnternet ağ saldırısı olarak bilinmektedir. Dünyada bir hayli fazla olan bu web saldırıları milyonlarca web kullanıcısını fazlalıkla rahatsız etmektedir.

DDOS nedir? DDOS saldırısı nasıl yapılır? DDOS saldırısından nasıl korunmalıyız? Gibi birçok bilgiye sahip olmak için buyurun makalemize.

DDOS ( Distrubuted Denial Of Service Attack) Nedir?

DDOS( Distrubuted Denial Of Service Attack) son dönemdeki en yaygın olarak kullanılan bir nevi internet siteleri, internet kullanıcıların e-posta , banka hesaplarında bulunan online ödeme sistemlerine kısaca müşterilerin şahsî hesaplarına yapılan siber saldırıdır. DDOS siber saldırı sayesinde sahtecilik ile müşterilerin kullandığı hesapların işleyişini bozmak, kullanılan sitenin daha fazla tercih edilmesini engellemek gibi birçok amaçlarla insanlara saldırı yapılmaktadır.

DDOS siber saldırıları sayesinde hedef belirlenen internet sitesinin bilgilerini ele geçirebilir, herhangi bir kar Kazancı yapabilirsiniz. Fakat DDOS saldırılarında temel amaç sahtecilik ile ele geçirdiğini internet adresinin tamamen çalışmasını engellemek, bir nevi sistem dışı bırakmaktır.

DDOS Saldırısı Nasıl Yapılır?

Günümüzde gerçekleştirilen DDOS saldırısı birden farklı şekillerde yapılmaktadır. En bilinen ve en çok tercih edilen DDOS. Saldırıları aşağıdaki listedeki gibidir.

Volume Based DDOS( Hacim Odaklı Saldırılar): DDOS saldırıları içerisinde en çok tercih edilen ve yapılması bir hayli kolay ola saldırılardan birisidir. Hacim odaklı saldırılarda, saldırının hedefe ulaşması genellikle %65 civarında olmaktadır. Hacim odaklı saldırıları başta UDP, ICMP ve bilinen başka sahte paket içerikleri ile yapılmaktadır. Hacim odaklı saldırının temel amacı saldırı yapılan internet sitesinin bant genişliğini koruma altına almaktır.

Protocol Based DDOS( Protokol Odaklı Saldırılar): Protokol odaklı DDOS saldırıları hedef belirlenen internet sayfasının OSI bölümünde bulunan katmanlarının 3. Ve 4. Katmanlarının birinin zayıf olmasından yararlanarak yapılmaktadır. Protokol odaklı saldırılar arasında en yaygın olanı TGP Syn Flood olarak bilinmektedir.

Application Layer DDOS( Uygulama Katmanlı Saldırılar): Uygulama katmanlı saldırılar diğer DDOS saldırılarına kıyasla daha çok tercih edilen ve saldırının engellenmesi zor olan DDOS saldırı türüdür. Genellikle Apache, Windows ve OpenBSD gibi uygulamalarda güvenlik nedeniyle uygulama katmanlı DDOS tercih edilmektedir.

DDOS Saldırılarından Nasıl Korunmalıyız?

DDOS saldırıları çok yaygın bir şekilde ve profesyonel bir biçimde yapılmaktadır. Bundan ötürü DDOS saldırılarının hedefi olmaktan kesin ve kalıcı olarak bir korunma yöntemi bulunmamaktadır. Ancak DDOS saldırılarımı azaltmak bir nevi engellemeye çalışmak mümkündür. DDOS saldırılarını en aza indirmek için alınan bazı önlemler aşağıdaki listede verilmiştir.

• Kullanmış olduğunuz güvenlik yönetimini router düzeyine getirmeniz gerekmektedir.
• Kullanıldığınız program sitemizin gelen güncellemelerini zamanında yapmanız gerekmektedir.
• Anti Virüs programlarından destek almanız gerekmektedir.
• Güvenlik duvarını aktif etmeniz gerekmektedir.
 
Üst