Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Ev Kredisi İçin Hayat Sigortası Yaptırmak Şart Mı?

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun
evkredisi.jpg

Hayat sigortası, belli bir ücret karşılığında sigorta şirketlerinin belirlenen süre içinde sigortalı kişinin işsizlik, hastalık, kalıcı sakatlık ve ölümü gibi durumlarda oluşacak maddi zararları kişilere ödeyen bir sigorta türüdür. Hayat sigortaları başınıza gelecek beklenmedik olaylarda, sizi ve yakınlarınızı güvenceye alır. Aynı zamanda birikim yapmanıza olanak sağlar. Peki, ev kredisi alırken hayat sigortası zorunlu mudur?

Bankalar kredi başvurularında dosya masrafı dışında zorunlu kıldığı bir diğer şart ise hayat sigortasıdır. Bazı bankalar hayat sigortası yapmayan müşterilere kredi vermeyeceğiniz söyler. Bunu istemelerinin nedeni verdikleri parayı güvence altına almak istemeleridir. Bankalar kredi verecekleri kişilerden hayat sigortası ve DASK sigortası yapmalarını isteyebilir. Çünkü kredi verdiği kişi vefat ederse sigorta şirketi ölen kişinin borcunu ödemek durumdadır. Yani kısaca hayat sigortası şartı bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Kredi Alırken Hayat Sigortası Yaptırmanın Yararları

Tüm sigorta türlerinde olduğu gibi hayat sigortası yaptırmanın da yararları vardır. Çünkü vefat etmeniz durumunda bankaya olan tüm borcunuzu sigorta şirketi öder. Vefat eden kişinin yakınları birdenbire karşılarına çıkacak bir borç ile karşılaşmamış olurlar. Kredi borçlusu olan kişinin mirasçıları hiçbir ücret ödemeden bu durumdan kurtulabilirler.

Bir bankadan kredi alacağınız zaman, aldığınız kredinin türene bakılmaksızın, hayat sigortası yaptırmak kanunlara göre zorunlu değildir. Kişi tercih ederse hayat sigortası yaptırabilir. Bankanın sizi bu konuda zorlamaya yasal olarak hakkı yoktur.

Kredi için hayat Sigortası Zorunlu mu?

Hangi türde kredi alırsanız alın, hayat sigortası yaptırmak zorunda değilsiniz. Bazı bazı bankalar verdikleri krediyi güvence altına almak için sizden hayat sigortası yaptırmanızı talep edebilir. Ancak bu sigorta şartının yasal olarak hiçbir dayanağı yoktur. Müşteri ancak kendi istediği ile hayat sigortası yaptırabilir. Bankalar müşteriyi bu konuda zorlarsa müşteri dilekçe ile bildirebilir. Müşteri bu konuda yine çözüm bulamazsa Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne başvurarak çözüm arayabilir. Ancak unutulmamalıdır ki hayat sigortası kendi isteğiniz doğrulusunda yaptırmak sizin için çok yararlı olacaktır. Hayat sigortası yaptırarak kendinizi ve yakınlarınızı güvence altına alabilirsiniz.
 
Üst