Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

FAT32, exFAT ve NTFS dosya sistemleri nedir? Nerede kullanılır?

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun
Günümüzde bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemleri farklı dosya sistemlerine sahiptir. Söz konusu işletim sistemleri içerisinde yer alan Windows’un ise özellikle Windows 95 sürümüne geçmesinin ardından modern dosya sistemleri olarak da tanımlanabilen FAT32, exFAT ve NTFS dosya sistemlerini kullanmaya başladığı söylenebilmektedir. Peki, FAT32, exFAT ve NTFS dosya sistemleri nedir?

FAT32, exFAT ve NTFS Dosya Sistemleri Nedir?​

Bilgisayarların sabit disklerinde yer alan verileri düzenlemek amacı ile kullandıkları temel bileşenler olarak da nitelendirilebilen dosya sistemleri, gelişen teknoloji ile birlikte artık çok daha profesyonel bir hale gelmiştir. Windows’un son yıllardaki göz bebeği olan FAT32, exFAT ve NTFS dosya sistemleri ise benzersiz özellikleri ile rakiplerini geride bırakmayı sürdürmektedir. Buna göre FAT32, exFAT ve NTFS dosya sistemleri nedir diye merak edenlere her bir dosya sisteminden ayrı ayrı söz edilebilir.
  • FAT32
Win 95 ile piyasaya çıkan FAT32, FAT16’yı tahtından indirmeyi başarmıştır. 4GB’dan daha ufak dosyaları yönetebilen FAT32, maksimum 8 TB boyutuna sahip disk bölümleri ile alakadar olmaktadır.
  • NTFS
Windows’un tercih ettiği en modern ve en profesyonel dosya sistemi olan NTFS, ilk kez Windows 2000 ile bilgisayar kullanıcılarının karşısına çıkmıştır. Dosya izinleri, yedekleme işlemleri için gölge kopyalar, disk kota sınırları ve hataları basit bir şekilde çözebilen değişim kayıt tutucusu, NTFS’nin en önemli özelliklerine örnek olarak verilebilmektedir.
  • exFAT
2006 yılında piyasaya çıkan exFAT, flash sürücülerde kullanım için geliştirilmiştir. FAT32’nin bir üst versiyonu olan exFAT, boyut sınırlarına takılmaması ve 4 GB’dan daha büyük dosyaların yanı sıra 32 GB’dan büyük disk bölümlerine olanak vermesi ile bilinmektedir.

FAT32, exFAT ve NTFS Dosya Sistemleri Nerede Kullanılır?​

FAT32, exFAT ve NTFS dosya sistemlerinin temel özelliklerinden bahsedildikten sonra merak edenler için FAT32, exFAT ve NTFS dosya sistemleri nerede kullanılır sorusunun yanıtı da verilebilir. Buna göre bu tür dosya sistemlerinin hem Mac hem de Windows işletim sistemlerinde tercih edilebildiği söylenebilir.
 
Üst