Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Google Chrome QR Kod Oluşturma

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun
chromeqr.jpg


Google Chrome tarayıcısının yeni sürümü ile birlikte masaüstü versiyonunda kullanıcı deneyimlerini iyileştirecek yenilikler ekledi. Bu yeniliklerden birisi de QR kod oluşturma eklentisidir. Bu yenilik ile birlikte kullanıcılar masaüstü versiyonunda ki bir sitenin adresini elle girmeden mobil cihazlarda hızlı bir şekilde oluşmasını mümkün kılmaktadır.

Bu yenilik ile Chrome üzerinden açılan bütün siteler için kullanıcılar QR kod oluşturabilmektedir. Bu sayede mobil cihazlarda sitelerin URL’si girilmeden açılma imkânı doğdu.

Google Chrome’un QR Kod Oluşturma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Google Chrome kullanan kişilerin kod oluşturması da son derece kolay bir işlemdir. Bunun için yapılması gereken ilk işlem kod oluşturulmak istenilen sitenin masaüstünde açılması gerekliliğidir. Daha sonrasında web sayfasının herhangi bir yerinde sağ tıklanması yeterlidir. Açılan liste içerisinde QR Kod oluşturma özelliği de bulunmaktadır. Bu seçeneği tıkladığınızda ise otomatik olarak kod oluşturuluyor. Daha sonrasında yapılması gereken ise mobil cihazlara herhangi bir QR kod okuyucu uygulamasının indirilmesi ve bu uygulamadan ekranda görülen QR kodun okutulmalıdır. Bu sayede masaüstünde bulunan site hiç uğraşmadan mobil cihazlardan açılabilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta Google Chrome’un masa üstünde kullanılan versiyonunun son versiyon (Chrome 88) olması gerekliliğidir.

QR kod oluşturulduğunda pencerenin sağ üst köşesinde kod gösterilmektedir. Ayrıca daha sonrasında aynı siteye yeniden girebilmek için QR kod indirilebilmektedir. QR kod oluşturulduktan sonra kullanıcılar istedikleri takdirde sitenin URL’sini değiştirilmektedir. Bunun için kodun aşağısında bulunan URL’nin değiştirilmesi yeterli olacaktır. QR kod da kendiliğinden değişmektedir.

chromecode.jpg


Google Chrome Sürümünü Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Eğer Google Chrome sürümünüzden emin değilseniz bunu öğrenmek son derece kolaydır. Bunun için masaüstünde tarayıcının açılması gerekmektedir. Daha sonrasında ise sayfanın sağ üst köşesinde bulunan üç noktaya tıklamanız gerekmektedir. Daha sonrasında “Yardım” sekmesine giriş yapmalısınız. Bu bölümün ardından ise “Google Chrome Hakkında” kısmına göz atmanız gerekecektir.

Sürümü öğrenmek için yapılabilecek bir diğer hamle ise tarayıcının adres satırına chrome://version/ adresinin girilmesidir. Bu adres girildikten sonra kolaylıkla tarayıcının versiyonu görüntülenmektedir.
 
Üst