Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Google Rich Snippets Nedir?

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun
Zengin snippet'ler, Google'ın doğrudan SERP'lere ek bağlam sağlamak için kullandığı yöntemdir, bu da onların neye tıkladıklarını ve bunun amaçlarıyla ne kadar alakalı olduğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Zengin snippet'lerin yükselişi, Google'ın kuruluşundan bu yana gerçekleşen büyük büyümeyle paralellik gösteriyor. Google SERP özellikleri, optimizasyon için düzinelerce farklı kategoriyle artık organik sıralama konumlarını kıskanıyor. (Burada bu SERP seçeneklerinden yaklaşık 20 tanesini ele alıyoruz.)

Google, kullanıcılarına daha fazla alaka düzeyi sağlamaya çalışırken, botu özellikle fırsatları hedefliyor. Web içeriğine ve mikro verilere zengin snippet'ler dahildir. Başka bir deyişle Google, SERP'de kullanıcılara tek bir metin satırı değil, en sezgisel ve dinamik şekilde sunmak istiyor. Zengin Snippet'leri bir numaralı SEO avantajı olarak düşünün.

Sitenizin Arama Motoru Sonuç Sayfalarında (SERP'ler) öne çıkmasını istiyorsanız, Zengin Snippet'ler arkadaşlarınızdır. Hepsinden iyisi, zengin snippet'ler daha nitelikli trafik çekebilir. Birisi Google'da bir arama sorgusu yaptığında, SERP, belirtilen arama terimi için sıralanmış bir dizi web sayfası görüntüler. Site bağlantıları, sayfadan neler bekleyebileceğinizi belirtmek için genellikle bağlantının altında birkaç satır başlık içerir.

Bağlantının altındaki sayfada bulunan birkaç satırlık bilgi, arama sonuçlarında "snippet" olarak adlandırılır. 2009'da Google, arama sonuçlarını daha da hassaslaştırmak için "zengin snippet'leri" tanıttı. Zengin Snippet'ler, SERP listenizin "özel anlık görüntüsü" olarak hareket ederek, arama sorgusu sonuçlarınıza daha ayrıntılı bilgiler eklemenize olanak tanır.

Bu ek bilgiler, kullanıcıların arama sorgularına en iyi yanıt veren siteleri belirlemelerine yardımcı olur. Örneğin, bir restoran arama listesi ortalama yorumları ve menü fiyatlarını gösterebilir. Zengin snippet'ler, web sayfalarını arama motorlarıyla çeşitli şekillerde iletişim kurmayı kolaylaştırır. Arama motorlarının sitenizde farklı içerik türlerini görüntülemesine olanak tanıyan yapılandırılmış veriler içerir.

Öne çıkan snippet'ler her zaman organik listenin üzerinde görünür. 1. sayfanın üst kısmında. Bu nedenle öne çıkan snippet "sıfır konumu" olarak da bilinir. Zengin snippet'ler ise belirlenen kalıbı takip etmez ve arama sonuçlarının her yerinde görünür. Google snippet'leri denilince akla gelen önemli sebeplerden biri, Google'ın insanların aradıkları bilgiyi bulmalarını kolaylaştırmak istemesidir. Bu yüzden Google'ı harika ve en iyi arama motoru yapıyor. Google, kullanıcıların SERP sayfalarında daha fazla bilgi sağlayarak aramanızla alakalı olmayan sonuçlara tıklama olasılığını azaltmak istiyor.
 
Üst