Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

HTTP / 2 Nedir ve Nerede Kullanılacaktır?

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun
http2.png
HTTP / 2 Nedir ve Nerede Kullanılacaktır?

HTTP/2 aslında var olan HTTP ağının bir sonraki sürümü olarak tanımlanmaktadır. HTTP/2 küresel ölçekte kullanılmakta olup Internet Mühendisliği Çalışma Kolunun bir çalışma grubunca geliştirilip SPDY tabanlı olarak piyasaya sürüldüğü görülmektedir.

HTTP nin ilk önerilmesi World Wide Web’in öncüleri arasında olan Tim Berners Lee tarafınca gerçekleşmiştir. Sözü geçen HTTP’nin ilk piyasa sürülmüş versiyonu 1991 yılında HTTP0.9 olarak adlandırılmıştır. Bu durum hemen akabinde HTTP1.0’ın resmen tanıtılması ve kullanıcılar tarafından tanınmasına olanak sağlamış olmakla birlikte gerçekleşen gelişmeler 1996 yılında vuku bulmuştur. Bir sonra ki yıl olan 1997 yılı HTTP1.1’in doğuşuna tanıklık etti ancak sonrasından günümüze deyin çok az miktarda iyileştirme işlemleri almıştır. İşte bu noktada HTTP/2’nin doğuşuna tanıklık etmekteyiz çünkü 2015 yılının Şubat ayında Internet Mühendisliği Görev Gücü diğer adıyla IETF oluşturdukları HTTP çalışma grubu ile HTTP’yi revize edip yazılım dünyasının karşısına HTTP/2’yi ikinci ana sürüm biçiminde sunmuşlardır. Aynı sene Mayıs ayında Google’ın HTTP’ye uyumlu SPDY protokolüne cevap olarak resmiyette standart hale getirilmiştir. HTTP/2’nin uygulama alaları çeşitlilik göstermektedir ve bir çok yerde kullanılması planlanmaktadır. İlk olarak hızlı internetin habercisi olması HTTP’yi oldukça cazip kılacaktır çünkü en nihayetinde herkes hızlı internet ister ve bu zaten çağımızın bir gerekliliği ve ihtiyacı haline gelmiş bulunmaktadır. İnternetin hızlandırılması elbette HTTP 1’e ve HTTP 2’ye ait protokollerin tüm web sayfaları ile iletişime geçmek suretiyle uygulanıp uygulanmadığının kontrol edilmesi mümkün kılınacaktır. Diğer bir uygulama alanı ise kodlama çalışmalarında yanlışların kontrolünü sağlaması olacaktır. İnternette oluşan gecikmelerin azaltılmasında HTTP/2 kullanılacaktır. Hızlandırma ve gecikmenin azaltılması verilerin sıkıştırılması ile mümkün olacağı öngörülmekte olup push teknolojisinin kullanılması da söz konusu gelişmeler arasındadır.

Gerçekleşen gelişmelerin en iyi tarafı ise oluşturulmuş eski tasarımların yapılacak ve yapılmakta olan yeni tasarımlar ile uyum sağlama yeteneği olmasıdır. Bunun sonucunda alt yapılarda aksaklık veyahut tasarımlarda herhangi bir bozulma ile karşılaşılmayacaktır.
 
Üst