Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Insurgency: Sandstorm İnceleme

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun
Son zamanlarda popüler olan Steam'in Erken Erişim sistemi ile bir çok oyun hızla çıkış yapmaya başladı. ATLAS gibi bir çok oyun erken erişimde başarısız oldu ancak Insurgency: Sandstorm için bu durum tam tersi.

Erken erişimde başarı yakalayan oyunumuz New World Interactive tarafından yapılmakta ve dağıtımcılığını Focus Home Interactive üstlenmekte. Ancak dağıtımcı tarafından geliştiricilere müdahelede bulunulmuyor ve oyun tamamen geliştiricinin eline bırakılıyor. İlk oyunu oynamışsanız eğer görsel olarak pek tatmin olmamışsınızdır ancak gayet eğlenceli ve dengeli bir oynanış sunarak oyuncuları mutlu etmişti Insurgency ve bu memnun edici durum, ikinci oyun için geliştiricilere kolları sıvattı.

İlk oyun Source motoru ile geliştirmişti ancak geliştirici ekip ikinci oyunu Unreal Engine 4 ile geliştirme yoluna gitmiş. Erken erişimde 76.50 TL'lik bir fiyatla çıkan oyun şuan 85 TL gibi bir fiyata sahip. Gel gelelim incelemeye ve bu oyun 85 TL'nizi hak ediyor mu, göz atalım.

AD3YYr.jpg


Oyunda sizi iki seçenek bekliyor. Bunların herhangi bir mensup olduğu grup yok ancak bi taraf Amerika askerlerine benzerken diğer taraf orta doğu direnişcisi gibi. Bu iki grubunda sahip oldukları silahlar farklı olmakla birlikte Insurgent'larda AK-47, FAL, Uzi gibi silahlar, Security'lerde M4A1, G3, M14 gibi modern silahlar mevcut. Bu özellikte tabi oyuu daha gerçekçi kılıyor. Ayrıca her tur başka gruba geçmekte oyundan zevk almanız ve heyecan verici hissetmenize olanak tanıyor.

Bir diğer özellikten bahsetmek gerekirse oyunun mükemmel bir detayı daha var. Free Aim isimli sistem ile gerçekçilik bir tık daha arttırılmış Insurgency: Sandstorm'da. Bugüne kadar oynadığınız tüm FPS oyunlarına bi göz atın, mouse'u hareket ettirdiğinizde karakteriniz ve silahınız çevirdiğiniz yöne dönüyor ancak Insurgency: Sandstorm'da mouse'u az hareket ettirdiğinizde sadece silahın yönü değişiyor daha fazla hareket ettirdiğinizde ise karakter yönünü değiştiriyor. Unutmadan belirtelim ki bu durum sadece aim almadığınız zamanlarda gerçekleşiyor.


Gelelim şarjör değiştirme sistemine. Diğer tüm FPS oyunlarında bildiğiniz üzere silahınızda kaç mermi kaldığı bir gösterge ile size sunulmakta ancak bu oyunda bu özellik yok. Bu yüzden her bir atışa dikkat etmeniz önem taşıyor. Peki mermi sayısını öğrenmek için ne yapmalı? Bunun için oyun bize R tuşunu sunmuş. Karakteriniz şarjörü çıkarıyor (evet gerçekten bunu yapıyor) ve merminize göz atıyor. Ekranın sağ alt kısmında kaç merminiz kaldığını gösteren bir gösterge gözüküyor.

k9EY1r.jpg


Şarjör değiştirme sistemindeki detaylar henüz bitmedi malesef. Eğer şarjörünüzü yenilerken eski şarjörde kalan mermileri cephaneye almak istemez iseniz art arda iki kere R tuşuna basmanız gerekiyor. Peki neden eski şarjörden kalan mermileri almak istemeyesiniz ki? Sorunuzun cevabı çok basit, çünkü eski şarjörden kalan mermileri cephaneye eklemek biraz zaman alıyor ve bu çatışma ortasında size sıkıntı çıkarabiliyor.

Tüm bu silahlara verilen önem gibi yapımcılar size tam bir savaş hissi vermek için silahların atışlarından tutun, vuruş hislerine ve seslere kadar her şeye özen göstermişler. Sırf şarjör değiştirme bile diğer oyunlarda göremeyeceğiniz muazzam bir detay. Ve gelelim diğer bir özelliğimize;

Silahlarınızı özelleştirebiliyorsunuz, evet çoğu oyunda görebileceğiniz sistem bu oyunda da mevcut. Oyun sonlarında kazandığınız paralar ile silahlarınızı, karakterinizi özelleştirebiliyorsunuz. Ancak bunların herhangi bir avantaj etkisi olmuyor, kamuflajlar dışında. Silahlara ise baya bir detay eklenmiş; ekstra şarjör, dipçik, el desteği gibi parçaları silahınıza takabiliyor ayrıca farklı dürbün ve görüşler ekleyebiliyorsunuz. Ama bunun da bir sınırı mevcut tabii ki. Oyun size 10 puanlık bir özelleştirme hakkı veriyor. Her bir parçanın belli bir puanı oluyor ve toplamda 10 puan kullanabiliyorsunuz.

zjnEgg.jpg


Oyunda 4 farklı mod mevcut. Bunlar rakiplerinize karşı oynayabildiğiniz Push, Firefight ve Skirmish'ken, Co-op tarafında da ise Checkpoint mod'u bulunuyor. Push mod'unda hedefiniz sıra sıra düşman bölgelerini ele geçirmek. Firefigt mod'unda haritadaki 3 bayrak noktasını ele geçirmek. Skirmish mod'unda 3 farklı bayrak noktası dışında oyuncuların takımlarında korumaları gereken bir cephane oluyor. Diğer takım cephanenizi yok ederse tekrar doğamıyorsunuz. İki takımında cephaneliği yok olursa oyun Firefight mod'una dönüşüyor.


İşin özüne gelirsek ve finali yapmak gerekirse bu oyun, diğer FPS oyunlarından daha farklı özellikleri sizlere sunuyor. Fiyatı konusuna gelirsek 85 TL'ye gider PUBG alırım gibi bir fikirde benim de aklımdan geçmiyor değil ancak şuan piyasada bulunan Raibow Six Siege ve PUBG gibi oyunlara sahipseniz ve sıkılmışsanız bu oyun güzel bir alternatif olabilir size.
 
Üst