Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

İşkur Nedir ? İşkur Görevleri

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun

İŞKUR’un Görevleri Nedir?​

İş ve İşçi Bulma Kurumu olarak adlandırılan İŞKUR, işsiz kalan kişiler için iş bulan ve işçinin haklarını savunan bir kurumdur. İŞKUR kişilere iş bularak onların işsiz kalmasını önlerken aynı zamanda işsizlik oranında düşmesini sağlamaktadır. İstihdamın korunması ve geliştirilmesi için oldukça etkili olan bu kurum, sizlere uygun işli bularak mağdur olmanızı önler.

İŞKUR Tarihçesi​

İŞKUR, 1946 yılında kurulmuştur ve kişilere en uygun işi bularak onlara iş imkânı sunmak amacı ile ortaya çıkmıştır.
  • İŞKUR Görevleri İŞKUR’un en büyük görevi işsizliği önlemektir.
  • İstihdamı geliştirmek ve korunmak
  • Kurslarda yetişen kişiler için iş imkânı sunmak, kişileri işe sokmak İşini kaybetmiş olan kişilere geçici bir süre boyunca sigorta desteğinde bulunmak
  • İş ve meslek analizinde bulunmak
  • İş danışmalığı yapmak
  • Engelli kişiler içinde iş imkânı sunmak
  • Kişilere yurtdışında da iş imkânı sunmak

İŞKUR İle Ne Kadar Maaş Alınır?​

İŞKUR, kişilere işsizlik maaşı fırsatı da sunmaktadır. Eğer kişi iş veren tarafından işten haksız yere çıkarıldıysa kişiye işsizlik maaşı bağlanmaktadır. Bunun için de kişilerin taşıması gereken bazı özellikler vardır. Kişiler işsizlik maaşı için son 4 aylık kazançlarının ortalamasının yüzde 50’sini alırlar. Bu işsizlik maaşı asgari ücreti geçmeyecek şekilde kişilere verilmektedir. İşsizlik maaşı bağlandıktan sonra İŞKUR size iş bulur ise bu işte de çalışmanız gerekecektir. İşsizlik maaşınızda iş ile birlikte kesilecektir.
 
Üst