Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Kripto Para Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun
kriptopara.jpg

Tanımlanması kolay; Blok zincirinde kripto para birimi oluşturmak ve aktarmak için tüm matematiksel doğrulama süreçleri kripto para madenciliği olarak bilinir. Bu işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan donanım/sistem donanım olarak da bilinir.
Küçük bir örneğe daha yakından bakalım. Ethereum'a yatırım yapmak için bir borsada işlem yaptığınızı hayal edin. Bu işlemleri yapabilmek için hesabınıza fiat para (ABD doları, Türk lirası vb.) yatırmanız ve parayı Ethereum'a (ETH) çevirmeniz gerekmektedir.

Bunu talep ettiğinizde madenci yatırımınızı sağlayacak ve Ethereum'a geçiş gerçekleşecek. Kripto para birimi ne olursa olsun, madencilik süreci varsa, biraz doğrulama ve onay olmadan aktarılamaz.
Her kripto para biriminin madencilik türü ve düşük yoğunluğu farklıdır. Kullanılan teknoloji, kripto para birimi ve yazılımın detayları gibi madenciliği doğrudan etkileyen birçok şey var. Tabii ki, bu aynı zamanda ağın işlem hızını da etkiler.

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?
Kripto para madenciliği yapmanın birçok yolu vardır. Bunları şimdi başlıklar altında ele alacağız.

CPU Madenciliği
Bu madencilik yöntemi bilinen en eski yöntemlerden biridir. Bu, yüksek işlemcili masaüstü bilgisayara sahip herkesin yapabileceği madencilik türüdür. Bu yüzden çok popüler, ama artık modası geçmiş.
Neden modası geçmiş? Çok para tüketen ve oldukça yavaş olan bir madencilik türüdür. Ancak bunun madenciliği öğrenmenin en kolay yollarından biri olduğunu söylemek gerekir.
İşlemciyi çıkarmak için ihtiyacınız olan tek şey bir bilgisayar ve birkaç program. Bu noktada, PC veya dizüstü bilgisayarınızda işlemciden yararlanmayı düşünüyor olabilirsiniz, ancak bu yaklaşımı kesinlikle önermiyoruz. İster inanın ister inanmayın, kişisel bir bilgisayarda madencilik, aşırı ısınan bir bilgisayar çökebileceği veya yanabileceği için yanıt vermez. Bir şeyi yapmaya çalışırken bilgisayarı elinizde bırakmamak için bundan kaçınmalısınız.

GPU Madenciliği
En çok bilinen ve tercih edilen madencilik yöntemlerinden biri GPU madenciliğidir. Neden birçok kişi tarafından bilindiği ve sevildiği sorulduğunda cevabı nettir: Çok etkilidir ve yatırım maliyeti çok düşüktür.

Madencilik için gerekli ortamı hazırlamak için işlemciler, ana kartlar, çoklu grafik kartları, donanım kasası ve soğutma sistemleri gibi çevre birimleri kullanabilirsiniz. Çok yüksek ve tatmin edici yatırım getirisi.
Bulut madenciliği sağlayan çoğu şirket veya kişi GPU ekipmanı kullanır. Bu şirketler veya kişiler, internetle uğraştıklarını bildikleri için yüz binlerce cihaza sahipler. Bir GPU madencilik teçhizatı kurmak pahalı olabilir, ancak bir GPU madencilik teçhizatı inşa etmek, hash oranına ve genel insan gücüne bağlı olarak karşılığını verebilir. Video kartları kullanarak kripto para madenciliği için GPU platformu.

Standart bir platform bir işlemci, bir ana kart, bir soğutucu, bir kasa ve elbette bazı grafik kartlarından oluşur. Yüksek performanslı bir GPU madencilik teçhizatının ortalama maliyeti 3.000 ila 5.000 ABD Doları arasında değişmektedir. Ne kadar uzun süre beklerseniz, bu maliyet o kadar yüksek olur ve bu maliyetin bir sınırı yoktur.

Bulut Madenciliği
Bulut madenciliği
, modern teknoloji için en iyi madencilik türlerinden biridir ve çok popülerdir. Bu madencilik yöntemi, sunumumuzun teknolojik olarak değerli ve gerçekleştirilmesi kolay olduğunu kanıtlıyor.
Bulut madenciliğinde gerçekte olan şey, şirketin veya GPU madencisinin sizden madencilik ekipmanı kiralamasıdır. Herhangi bir süre için kiralama işlemine başlandıktan ve işlem gelirinden giderler düşüldükten sonra kalan tutar kripto para cüzdanına aktarılacaktır. Burada en önemli nokta firmanın güvenilirliğidir. Bu nedenle bulutta madencilik yaparken çalıştığınız kişi veya şirket hakkında kapsamlı araştırma yapmanız gerekir. Bir bulut madenciliği şirketine asla yaklaşmamak alt kapsam olarak adlandırılamaz. Taahhüdünüzün ne olduğunu dikkatlice düşünmeniz gerekir. Para kazanmak için yaptığınız yatırımın boşa gitmemesi ve kazanmak isterken yatırdığınız paranın boşa gitmemesi için bulut madenciliği çok seçici olmalıdır.
Şirketler, saat dilimine göre farklı oranlar sunar. Genellikle standart bulut madenciliği planları, ödeme yapmak yerine ücret almanızı sağlar. Ancak komisyonlar genellikle birim başına 0,60 ABD Dolarından başlar ve sözleşme süresi boyunca 5.000 ABD Dolarına kadar ödenebilir. Sözleşme süresi genellikle 12 ila 2 ay arasında değişir, ancak beğeninize göre uzatılabilir.
Bulut madenciliği ile yatırımınız genellikle 12 ila 2 ay içinde artar, ancak kimse kesin olarak söyleyemez. Bunun nedeni, kripto para birimlerinin fiyatının çok değişken olmasıdır.

ASIC Madencilik
Madencilik dünyasındaki en güçlü ve tanımlanabilir madencilik operasyonu. ASIC açılım; Özel uygulamalar için entegre devreler. Bu, özel olarak tasarlanmış bir devreye dönüştürülebilir.
Bu sistem GPU ve CPU'dan daha fazla kripto para üretebilecek altyapıya sahiptir. Ancak “kişiselleştirme” sistemiyle kripto dünyasında ekonomik dengeleri sarstığını söyleyebiliriz. Kalabalık bir ortamda pasta satın alan bir insan düşünün. Birkaç tane pasta var. Bu nedenle pasta tercih edilir veya tercih edilmez.
Tüm bunları göz önünde bulundurarak, kripto topluluğu ASIC cihazlarının yasaklanması gerektiğine inanıyor. İyi bilinen ve beğenilen bir araç olan ASIC'ler, GPU'lardan ve CPU’lardan çok daha fazla kripto para birimi üretebilir. Bu, kripto para madenciliği ekonomisinin gelişimini bozar. Kripto para madenciliğinden elde edilen gelirin çoğu ASIC çiftliği olan tek bir madenciye gitseydi ne olurdu? ASIC'ler ise merkezi madenciliğe neden oldukları için istenmeyen cihazlardır.

“Bütün bunlar için hangi ek traksiyon yöntemi en iyisidir?” diye bir sorunuz varsa, kişisel zevk ve beklentilerinize göre karar vermek daha doğru olur. Alıştıktan sonra, her birinden yararlanabilirsiniz.

Hangi Kripto Para Madenciliği Yöntemi Size Uygun?

Ana detayların yanı sıra öncelikle size uygun olan yöntemi bulmalısınız. Her şeyden önce, bu işe ne kadar yatırım yapmak istiyorsunuz? Bir cihazın sahibi misiniz? Beklenen yatırım getirisi gibi soruları yanıtlamanız gerekir. Bu ve benzeri sorularla hangi kripto para madenciliği yönteminin sizin için en iyisi olduğuna karar vereceksiniz.
Genelde insanlar bulut ve GPU madenciliğini sever. CPU madenciliği yavaş ve ağırdır, bu da onu daha az arzu edilir kılar, ancak ASIC madenciliği de bu günlerde çok popüler hale geldi.
Kendi madencilik teçhizatınızı kurmak istiyorsanız GPU madenciliğini seçmelisiniz. Para harcamadan anında madencilik yapmak istiyorsanız CPU madenciliği fırsatı verebilirsiniz. Ancak "Risk alıp hemen başlamak istiyorum" diyorsanız ASIC madenciliğine bakın. Herhangi bir ekipman kullanmadan kolayca madencilik yapmak istiyorsanız bulut madenciliğini seçmelisiniz.

Hangi Kripto Para Birimi Madenciliği Yapmanız Gerekiyor?

Kripto para birimleri, madencilik için kullanılan yöntemler kadar önemlidir. Bitcoin ve Ethereum herkes için popüler kripto para birimleridir. Bitcoin madenciliği şu anda en zor madencilik sürecine sahip. En büyük kripto para birimlerinin popülaritesi, dünyadaki Bitcoin madencilik şirketlerini madencilik havuzlarına dönüştürdü, bu da çok fazla madenci olduğu anlamına geliyor. Madencilikte ilk Bitcoin'inizi kazanmak için saatler veya günler beklemeniz gerekebilir.
Madencilik söz konusu olduğunda, Bitcoin yerine Ethereum gibi daha az popüler olan kripto para birimlerine geçmek mantıklıdır. Tercih ettiğiniz madencilik yöntemine göre yatırım maliyetini ve getiri oranını hesaplamanız gerekir. Bunun için burada CryptoCompare tarafından sağlanan ücretsiz araçları kullanabilirsiniz. CryptoCompare, BTC, ETH ve daha birçok coin ve altcoin için madencilik karlılığı hesaplayıcıları sağlar. Hash gücü, cihaz güç tüketimi, kWh maliyetleri ve havuz ücretleri gibi ücretleri girmek için bu aracı kullanmalısınız. Sonuçlar günlük, haftalık, aylık ve yıllık hesaplamalardır.
 

Dilann

Yeni Üye
Katılım
2 Eki 2021
Mesajlar
3
Tepki
0
Puan
1
Konum
Türkiye
Kripto ile alakalı pek bilgim olmasa da birsürü makaleden bazı şeyler öğrendiğimi düşünüyorum ve bu makalede de belirtildiği üzere kripto para madenciliği ile alakalı ulaşabileceğimiz tüm bilgiler bulunuyor ve en iyi şekilde açıklanmış
 

Buketsu

Yeni Üye
Katılım
2 Eki 2021
Mesajlar
2
Tepki
1
Puan
4
Konum
İstanbul
Kripto para ile ilgili hiçbir bilgim yoktu araştırmaya başladım en güzel ve en doğru bilgileri bu sayfada bulabildim. Eğer sizde benim gibi kripto para madencilik hakkında hiçbir bilgi olmadan sıfırdan öğrenecek iseniz bu sayfada a dan Z ye detaylı bilgi bulabilirsiniz
 

Fatih 3447

Üye
Katılım
2 Eki 2021
Mesajlar
5
Tepki
0
Puan
1
Konum
Şanlıurfa
Ben ilk başladığım zamanlarda hep bir tedirginlik vardı. Acaba yatırsam kazanırsam alabibilir miyim endişesi kaybetsem endişesi vardı. Daha sonra başladım bitcoin madenciliği. Halen kendi açımdan bir sürü eksiğim var bilmediğim araştırdığım bir sürü sorular. Bu makale yi okudum ve bir sürü sorularımın cevabını buldum tşkrlr
 

Tsliserkan

Yeni Üye
Katılım
3 Eki 2021
Mesajlar
4
Tepki
0
Puan
1
Konum
İstanbul
Bu faydalı bilgi için teşekkür ederim kripto para madenciliği hakkında bilgilendirici bir yazı olmuş gerçekden sayenizde öğrenmiş olduk size çok teşekkür ederim
 

senol_yldrmm

Yeni Üye
Katılım
2 Eki 2021
Mesajlar
4
Tepki
0
Puan
1
Konum
Ankara
Benim de çok araştırdığım bir konu bu ancak yüksek yatırım maliyetleri istiyordu. Üstelik son zamanlardaki gündemden anladığım kadarıyla piyasada ekran kartı bulmak da zorlaşmış. Tabii bazı insanlar fabrika kadar alanı ekran kartlarıyla dolduruyor nasıl yetişsin şirketler
 
Üst