Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Kurum İçi Girişimcilik Nedir? İş Yerlerinde Neden Önemlidir?

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun

Kurum İçi Girişimcilik Nedir? İş Yerleri İçin Neden Önemlidir?​


'Girişimcilik' terimini duymayan kalmamıştır herhalde. Bu terim ilk olarak 1700'lerin başlarında Fransa'da ortaya çıktı. O zamandan bu zamana bu terimin iş dünyasında oluşturduğu imaj, başarının ve bağımsız karakterlerin kaynağı olduğu şeklinde gelişti. Bill Gates, Oprah Winfrey veya Richard Branson'ın da birer girişimci olduğunu hesaba katarsak, kariyer planlarını girişimcilik üzerine yapan insan sayısı her geçen gün artarak devam ediyor. Peki son zamanlarda adını 'girişimcilik' terimine kıyasla çok daha fazla duymaya başladığımız 'kurum içi girişimcilik' nedir? Girişimcilikten farklı olan yönleri nelerdir? Kurum içi girişimcilik neden önemlidir? Bu gibi sorular son zamanlarda sıkça sorulmaya başlandı. Bizde bugün tam olarak bu soruların cevaplarını arıyor olacağız. O halde ilk olarak kurum içi girişimciliğin ne olduğuna değinerek başlayalım.

Kurum İçi Girişimcilik Nedir?​


Cambridge Dictionary'de yer alan tanıma göre kurum içi girişimcilik: Büyük bir şirketteki insanların fikirlerini karlı yeni ürünlere, hizmetlere, işletmelere vb. dönüştürmek için doğrudan sorumluluk alma istekliliği veya yeteneğidir. Yine başka bir tanıma göre kurum içi girişimci, bir fikri yeni bir ürüne veya hizmete dönüştürmek için doğrudan sorumluluk alan bir çalışandır. Bir kurum içi girişimci, mevcut bir organizasyonun yapısı içinde inşa etmek için girişimci düşünce ve beceriler getirir.

Kurum içi girişimcilik bir 'fikir fabrikası' olmaktan daha fazlasıdır; gerçek iç girişimcilik, bu fikrin yönetimi için sorumluluk almak ve onu karlı gerçekliğe dönüştürmek anlamına gelir - veya Pinchot'un 1985 tarihli kitabında çok kısa ve öz bir şekilde ifade ettiği gibi, "iç girişimciler bunu yapan hayalperestlerdir".

Kurum içi girişimcinin projesi başarısız olursa, kuruluş ilgili risk ve zararı üstlenecektir. Bu bağlamda kurum içi girişimcilik aynı zamanda belirli bir sorunu çözmek çabasıyla 'risk alan' işletmelerdir fakat bu durumun tam tersi şekilde sonuç veren kurum içi girişimcilik programları da olmuştur. Girişim içi faaliyetin sonucu olan iki ünlü ürün örneği olarak şu ikisi verilebilir:
  • Gmail (Google)
  • PlayStation (Sony)

'Girişimcilik' ile 'Kurum İçi Girişimcilik' Arasındaki Farklar Nelerdir?​


Girişimciler kendi şirketlerini kurup yönetirken, kurum içi girişimciler mevcut bir organizasyon içinde yenilik yapmaktan sorumludur.
Koşulları ayıran tek şey ortam değildir - diğer bir önemli farklılaştırıcı da risktir. Yerleşik bir işletmede çalışan kurum içi girişimciler, muhtemelen kendi başlarına lider girişimlerden daha az risk alıyorlar.
Başka bir açıdan, girişimcilik, mevcut bir organizasyonun içinde faaliyet göstererek ve bununla birlikte gelen olası sınırlamalarla sınırlandırılmadan (kurum içi girişimcilikten) daha fazla özgürlük sunarken, aynı zamanda girişim başarılı olursa bir kurum içi girişimciden çok daha fazla kazanmayı sağlar.

Bu iki terimi birbirinden ayıran bir başka şey ise öncelik motivasyonudur. Girişimcilikte öncelikli motivasyon: finansal kazanç, bağımsızlık ve yeniliktir. Kurum içi girişimcilikte ise öncelikli motivasyon: Şirkette veya hedeflenen faliyette önemli değişiklikler yaparak çalıştıkları şirketin gelirlerini ve karını arttırmak.

Bunların dışında kurum içi girişimcilerin hem sermayeleri hem de projeler için gerekli materyalleri sağlamak adına kaynakları zaten hazırdır. Buna karşılık girişimciler sermaye ve yatırımcı konusunda tamemen yalnızlardır. Girişimciler ancak belli bir raddeye getirince yatırımcılara hitap edebilirler. Bununla beraber kurum içi girişimciler bu alanda şirkete fayda sağlamak istediklerini belirttikleri taktirde firma tarafından ulaşılması en zor mentorlar eşliğinde girişimcilik dersleri-eğitimleri alabilirken, girişimciler firmaların sunacağı mentorlardan yoksun olduklarından kendi imkanları dahilinde bir eğitime tabii olabilirler.

Kurum İçi Girişimcilik Neden Önemlidir?​


Daha önceden de belirttiğimiz gibi kurum içi girişimciliğin firmalar açısından bir çok avanyaji bulunmakta, son zamanlarda özellikle büyük şirketlerin bu avantajları fark etmesi ve kurum içi girşimcilik programlarını uygulamaya başlamasının sebebi de bu farkınladık durumudur. Kurum içi girişimciliğin iş yerlerindeki önemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yeni Pazarlara Girmek: Bir kurum içi girişimcinin fikri bazen yeni veya mevcut pazarda hakim olan iş fırsatlarından yararlanılmasına yol açar.
  • Çalışanların Yetkilendirilmesi: Şirket, sorumlulukla birlikte yetki vererek işgücüyle olan bağını güçlendirebilir.
  • Optimum İnsan Kaynağı Kullanımı: İç girişimcilik, çalışanlara temel sorumluluk alanlarından daha iyi performans gösterme fırsatı sunar. Bundan dolayı çalışanların maksimun verimde çalışmasına yardımcı olur.
  • Ekonomik İstikrar: Hızlı inovasyon yoluyla piyasa istikrarsızlığını ve ekonomik gerilemeleri ele almak için de üstlenilmektedir.
  • Yenilikçi Büyüme: Fikir üretimi, gelişimin temelidir. Bu nedenle, bir varlığı iyi beslemek için, kurum içi girişimciler işte önemli bir rol oynar.
  • Liderlik: Araştırmalar, liderliği inovasyon başarısının temel belirleyicisi olarak tanımlamıştır. Yine de CEO'ların çoğu, kendi organizasyonlarında büyüme gündemlerini gerçekleştirecek yeteneklere sahip olmadıklarını düşünüyor. Geçmişte çoğu yöneticiyi zirveye taşıyan beceriler ve yetenekler, yeni büyüyen işletmeler kurmak için gereken beceriler değildir. İç girişimcilik, yeni bir dizi yetkinlik ve davranış gerektirir. İç girişimci liderler farklı düşünür ve farklı davranır, farklı motivasyonları ve istekleri vardır ve farklı çalışma ortamlarında çalışmayı tercih ederler. Onları yeni büyüme girişimlerine liderlik etmek için mükemmel aday yapan işte bu farklılaşmadır.
  • Değişim: Kurum içi girişimci liderler aynı zamanda değişim ajanlarına benzetilebilir. Onların istediği şey değişim ve özgürlüktür. Şirketlerde sıkıcılaşmış düzen veya faliyetlere çok etkileyici ve radikal değişim önerileriyle gelebilir ve şirketin çok farklı yönlerden kalkınmasına yardımcı olabilirler. İç girişimcilik, bir organizasyonun değişimi yönetmesini sağlar.
 
Üst