Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

LSI (Latent Semantic Indexing) Nedir?

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun
Başka bir deyişle LSI, anahtar kelimeler ve yaygın anahtar kelimelerle ilgili terimler arasındaki anlamsal ilişkileri tespit etme ve anlamlandırma yöntemidir. "Bahçe" hakkında bir blog yazısı yazmak istiyorsunuz diyelim. Makaleler genellikle "tarım", "ekinler", "botanik" ve "bitkiler" gibi birkaç alakalı anahtar kelime kullanır.

Blog yayınınız hakkında yeterince araştırma yaparsanız, "bahçe" anahtar kelimesini ve bu konuda yazarken sayfada en sık kullanılan diğer ifadeleri kullanmak iyi bir fikirdir. Bu ifadelere, arama motorlarının ana kelimeyi bulmak için kullandığı LSI anahtar kelimeleri denir. SEO araştırmasının temel amacı, arama motorlarında süt sıralamalarında yer almaktır.

Bunu yapmak için sitenizde uygun anahtar kelimeler ve içerik kullanmanız gerekir. Bu noktada LST teknolojisi, sitenin bu anahtar kelimeleri ve içeriği kullanmasını sağlar. Web sayfalarınızın SEO uyumlu olmasını sağlar. SEO uyumlu içerik ne kadar doğru ve yerinde kullanılırsa sayfanızın içeriğini Google arama motoruna sunmak o kadar kolay ve rahat olur.

LSI ve Long Tail Anahtar Kelimeleri Arasındaki Fark Nedir?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, gerçek anahtar kelimelerden daha uzun kelime öbeklerine sahiptir. Anahtar kelimelerden daha az arama hacmine sahip kelime öbekleri içerir. Örneğin; "Bahçe" uzun kuyruklu anahtar kelimelerin örnekleri arasında "bahçe işleri", "bahçe işleri", "bahçecilik ihtiyaçları" vb. sayılabilir. Gördüğünüz gibi, bu kelime öbeklerinin her biri gerçek anahtar kelimeler ve kelime öbekleri kullanılarak yazılmıştır. Ancak, uzun kuyruk anahtar kelimeler önemlidir. Bu ifade için dönüşüm oranını artırabilirsiniz.

Nasıl Uygulanır?

Google Araçlarını Kullanma: İki önemli Google aracı, LSI teknolojisini sitenize uygulamanıza yardımcı olur: Google Ads ve Google Anahtar Kelime Planlayıcıdır. Neden olduğu kalıbı bulmak için araç hedef kelimesini yazın.

Rekabetçi Site İncelemesi: LSI kelimeleri üzerine alakalı içerik yazmadan önce, aynı veya benzer kelimelere odaklanabilir ve kelimeleri tespit etmek ve nasıl ilerleyeceğinizi belirlemek için rehber rekabetçi sitelerin içeriğini araştırabilirsiniz.

Arama Motorlarını Kullanın: Arama motorları tarafından yapılan tüm aramalarda ilgili alanlar için benzer aramalar bu sayfanın sonunda görünecektir. Buna bağlı olarak anahtar kelimeleri alana bağlı sözcükler kolay oluşturulur.
 
Üst