Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Meta Açıklama (Meta Description) Nedir?

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun
Meta Açıklama, pek çok kullanıcı tarafından merak edilmektedir. Meta Açıklama, bir sitenin içeriğinde bulunan içeriklerin kısa bir bölümünü içeren yazılara denir.

Google gibi arama motorları genellikle 150 ila 160 arasında karaktere sahip Meta Açıklamaları görüntüler. Buda kullanıcıların arama motorundaki daha etkili bir araştırma yapmasına olanak sağlamaktadır. Böylelikle hem daha rahat bir erişim sağlamanın yanında daha hızlı bir şekilde içeriği bulmayı sağlamaktadır. Aslında bakacak olursak Meta Açıklamalar web sitesi kullanıcılarının aksine web sitesine sahip kişiler için daha çok avantaj sağlamaktadır.

Bunun nedeni ise bir konu hakkında arayışlar yapan bireylerin, iyi bir Meta Açıklamaya sahip olduğunuz takdirde sizi tercih etmesini sağlayacaktır. Buda sizin daha çok kullanıcıya içerik sunmanızı sağlar. İyi bir Meta Açıklama yapmadığınız takdirde arama motorları bu açıklamaları yok sayabilir. Buda sizin Meta Açıklama kısmının bos kalmasına sebep olacaktır. Böylelikle kullanıcılar sizlere erişim olasılığını belirli bir oranda azaltmış olacaktır. Pekâlâ, bir takım bilgiler verdimize göre artık bir takım soruları başlıklar hâlinde cevaplandırabiliriz.

Meta Açıklamalara En Uygun Uzunluk Nedir?

Meta açıklamalar
istediğiniz uzunlukta olabilir. Ancak bilmenizi isteriz ki bu uzunlukları Google 150 ila 160 karaktere kadar sınırlandırmaktadır. Meta Açıklamaları en açıklayıcı şekilde yazmanıza fayda var. Buda 50 ila 150 karakter arasında olmalıdır. Ancak en uygun uzunluğunda bazı faktöre bağlı olarak değişeceğini bilmenizde fayda var. Sizlerin Meta Açıklamalardan önce sitenize tıklanma sağlanmasının daha önemli olduğunu bilmenizde fayda vardır.

Google Sıralamalarda Faktörü Nedir?

2009 yılında Google, sırlamalarda meta açıklamaların hiçbir etkisinin olmadığını dile getirdi. Ancak bu konuya başka bir şekilde bakacak olursak, Meta Açıklamalar tıklanmaları artırmaktadır. Buda beraberinde daha iyi bir sıralama elde etmenizi sağlayacaktır. Yani Meta Açıklamalar sıralamanız doğrudan etkilemek yerine dolaylı yollardan etkilemektedir. Bu nedenle daha iyi bir sıralamaya sahip olmak istiyorsanız, Meta Açıklamalara özen göstermeniz gerekmektedir. Kısa ve öz bir Meta Açıklama, her zaman için sizlere bir takım avantajlar sağlayacaktır. Bunun için mutlaka bir Meta Açıklama oluşturun.
 
Üst