Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Monitörde Sinyal Yok Hatası Çözümü

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun
nosignal.jpg

Her ne kadar monitörünüzde sinyal yok diyor olsa da bu göründüğü kadar da basit bir sorun değildir. Monitörde sinyal yok uyarısı var ne yapmalıyım? Geniş çaplı bir şekilde sistemin analiz edilmesi ve hem donanımsal hem de yazılımsal olarak çeşitli çözümlerin uygulanması gerekmektedir. Tabi bu uyarının birçok nedeni olabiliyorken bazı durumlarda da sadece bir sorundan dolayı oluşabilmektedir. Böyle durumlarda da çözümü de kolay olabilmekte.

Monitörde sinyal yok uyarısının nedenleri nelerdir?​

  • Monitöre giden VGA kablosu yerinden çıkmış veya temassızlık olabilir
  • Ekran kartınız yerinden çıkmış veya oksitlenmiş olabilir
  • RAM parçalarınız oksitlenmiş veya yerinden çıkmış olabilir
  • Ekran kartınız yanmış olabilir
Sayabileceğimiz en temel sebepler bunlardır ve şimdi bunlara göre çözümleri uygulayalım.

Ekrana Görüntü Gelmeme Sorununun Çözümü​

Uygulamamız gereken metotlar arasında her zaman bilindiği gibi ilk olarak monitöre giden ve ekran kartına giden VGA kablosunun kontrolü yapılmalıdır. Kontroller yapıldıktan sonra sorun devam ediyorsa ekran kartınızı bir kontrol etmelisiniz. Yerinden çıkartarak bildiğiniz okul silgisi ile PİN kısımlarını güzelce silin ve tekrar yerine takın. Aynı işlemi yine RAM parçalarınıza da uygulayın. Yerlerinden çıkartın ve PİN kısımlarını doğru bir şekilde parçalara zarar vermeden silin. Yerlerine tekrar takın ve bilgisayarınızı çalıştırın. Büyük ihtimalle sorun düzelmiş olacaktır.

Yazılımsal Olarak Çözümler​

Yazılımsal olarak uygulayabileceğiniz birkaç çözüm de bulunmaktadır. Ekrana görüntü gelmemesinin yazılımsal sorunu ne olabilir? Böyle bir soruyu bütün donanımsal kontrolleri yapmış olan kullanıcılar sorabilmekteler. Yazılımsal kontrolleri başlatmak için ilk olarak ekrana görüntüyü geçici olarak getirmeliyiz. VGA kablosunu çıkartın ve onboard dediğimiz ana kartın görüntü işlem birimine takın. Ekrana büyük ihtimalle görüntü gelecektir. Bilgisayarınızı açın ve ekran kartı sürücünüzü kaldırarak tekrar yükleyin. Eğer sorun düzelmezse sürücünüzü bir güncellemeyi deneyin. Bu işlemlerden sonra VGA kablosunu tekrar ekran kartınıza takın ve görüntünün gelip gelmediğine bakın. Eğer hala ekrana görüntü gelmiyorsa büyük ihtimalle ekran kartınız yanmış olabilir. Yanmış ekran kartı düzeltilebilir mi? Ekran kartınız yanmış ise yine fırınlama diye tabir ettiğimiz yöntemler vardır fakat hiç sağlıklı değildir. Bir teknik servise götürmeniz de fayda vardır.
 
Üst