Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Motorun Gürültülü Çalışması Neden Olur?

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun

Motorun Gürültülü Çalışması Neden Olur?​

Motor titreşimi en yaygın araç sorunlarından biridir. Motorun gürültülü çalışması uzun süre devam ederse, araç iç aksamı açısından büyük bir risk oluşturabilir. Bu durumun birkaç olası nedeni vardır. Detayları inceleyelim.

Bujilerin Aşınması​

Çoğu araçta motorun titremesi, ses çıkarması gibi semptomlar aşınmış bujilerden kaynaklanır. Aşınmış veya kirli bujiler, aracın motorunda teklemeye neden olabilir. Bu koşullarda her bir silindir düzgün şekilde ateşleme yapmaz.

Hortumların Düzgün Bağlanmaması​

Motorun gürültülü çalışması, gevşek bağlanan ya da bağlantısı kesilen hortumlardan dolayı da meydana gelebilir. Bağlantısı kesilen veya gevşek olan bir hava hortumu, aracınızın motorunda oldukça şiddetli sarsıntılara ve titreşimlere yol açar. Sorunu düzeltmek için hortum bağlantısını kontrol edin ve gerekiyorsa yeniden takın.

Motor Bağlantılarının Hasar Görmesi​

Araç şiddetli bir şekilde sarsılıyorsa veya duruş esnasında motorda titreme oluşuyorsa, bu durum motor ya da şanzıman bağlantılarının hasar görmesinden dolayı oluşabilir. Sorunun bu olup olmadığını anlamak için motor bağlantılarını incelemelisiniz. Konu hakkında bilginiz yok ise kalifiye bir tamir atölyesine uğramanız çok daha doğru olacaktır.

Triger Kayışı Sorunları​

Aracınızın triger kayışı veya diğer kayış tahrikli aksesuarlarıyla ilgili sorunlar, motorun gürültülü çalışması durumuna neden olabilir. Gevşemiş ya da hasar görmüş triger kayışları, fanlar ve diğer parçalar tarafından kontrol edilen bileşenlerin dönmemesine, tutarlı bir hızda çalışmamasına yol açabilir.
 
Üst