Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Motosiklet Hızlanırken Neden Titreme Yapar?

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun
Motosikletler, günümüzde oldukça yaygın kullanılan ulaşım araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Yapıları gereği trafiğe takılmadan ilerleyebilen bu araçlar oldukça keyifle kullanılmaktadır. Motosikletler her ne kadar keyifle kullanılan ulaşım araçları olsa da ne yazık ki bazı arızlar ortaya çıkarabilmektedir. Sık sık ortaya çıkan arızlardan biri de titreme sorunudur. Peki, motosiklet hızlanırken neden titreme yapar?

Titreme Sorunu Neden Olur?

s1000rr_xst1ov.png


Motosiklet hızlanırken neden titreme yapar
sorusu son dönemlerde oldukça fazla sorulmakta ve araştırılmaktadır. Her ne kadar akla ilk olarak balans ayarları gelse de ne yazık ki bu sorunun farklı nedenleri olabilmektedir. Dilerseniz, söz konusu problemi biraz daha ayrıntılı bir şekilde birlikte inceleyelim.

Balans Problemi

Motosikletlerde meydana gelen titreme sorunu genellikle uygun olmayan balans ayarları nedeniyle meydana gelebilmektedir. Öncelikli olarak gözle jantları ve tekerlekleri kontrol etmelisiniz. Eğer gözle görülen bir kıvrılma sorunu varsa mutlaka balans ayarı yaptırmalı ve yola o şekilde çıkmalısınız.

Aks ve Boşluk

Motosikletlerde yer alan Aks sisteminde meydana gelen boşluklar titremeye neden olabilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşır iseniz mutlaka AKS sistemini kontrol ettirmeli ve boşlukları profesyonel bir şekilde doldurtmalısınız.

Frenler

Fren rotorlarında meydana gelen aşırı ısınmalar nedeniyle titreme sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu tip durumlarda ilgili parçanın değiştirilmesi son derece önem arz etmektedir.

Balancer

Sahibi olduğunuz motor da Balancer bulunmuyorsa titreme problemi ortaya çıkabilmektedir. Ne yazık ki günümüzde birçok motorda Balancer bulunmamaktadır.

Zincir

Motosiklet hızlanırken neden titreşim yapar sorununun bir diğer cevabı ise zincirlerdir. Zincirlerde meydana gelebilecek herhangi bir sorun nedeniyle titreşim problemiyle karşılaşabilirsiniz.

Amortisör

Arka Amortisör içerisinde meydana gelen ayar problemleri nedeniyle sık sık titreşim problemi ortaya çıkabilmektedir.


Yukarıda yer alan sorunlar genellikle birçok sürücü tarafından pek fazla önemsenmez. Fakat, keyifli ve güvenli bir sürüş için mutlaka gerekli bakımları yaptırmalı ve arızları giderdikten sonra yola çıkmalısınız.
 
Üst