Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Samsung Modellerinde Görülen Nem Algılandı Sorunu ve Çözüm Önerileri

Ragor

S
Yönetici
Admin
Tepki
0

Samsung A, S ve Note serisi cihazlar suya ve toza dayanıklı olarak üretilmiştir. Ancak bazı kullanıcılar nem algılandı sorunu yaşayabiliyor. Samsung firması suya ve toza dayanıklı olan bu cihazlara güvenlik için cihaza bir sensör yerleştirmiştir. Bu sensör şarj giriş bölümlerinde eğer bir ıslaklık algılarsa “Nem Algılandı” uyarısıyla şarj işlemini durdurmak amacıyla yapılmıştır. Bu sitem sayesinde cihaz nemliyken şarj işlem yapmaz ve kısa devre ile cihazın yanması engellenmiş olur.

Bazı durumlarda Samsung S7, Samsung Galaxy S7 Edge ve A5 modellerinde bu uyarı hiç gitmeyebiliyor. Peki bu durumda ne yapılması gerekir?

Samsung Nem Algılandı Çözüm 1

Cihazın şarj girişinde birikmiş sıvı varsa pamuk ya da peçete yardımıyla cihazı temizleyin. Bu işlemi özellikle tuzlu suyla temas ettiği durumlarda sudan çıkar çıkmaz yapmanızda fayda vardır. Bu sayede tuzlu suyun cihazın şarj yerine zarar vermesi engellenir. Bu durumda da nem algılandı hatası engellenmiş olur.

Cihaza fön makinesi, saç kurutma makinesi gibi cihazlarla kurutma işlemi uygulamayın. Çünkü makineden çıkan sıcak hava telefona zarar verecektir. Cihazı oda sıcaklığında bekletmeniz daha yararlıdır.

Samsung Nem Algılandı Çözüm 2

Bu işlemi yapmadan önce mutlaka telefon bulunan verilerinizi yedeklemenizi öneririz.

• Ayarlar menüsüne girin.
  • Uygulamalar menüsüne gelin.
  • Sağ üst kısımda yer alan üç nokta işaretini seçin.
  • Sistem Uygulamalarını Göster seçeneğine tıklayın.
  • Daha sonra USB Setting seçeneğini bulup giriş yapın.
  • Açılan menüde Kayıt Yeri seçeneğine tıklayın.
  • Veriyi Sil- Ön Belleği Temizle işlemlerini sırası ile yapın
  • Son olarak cihazı yeniden başlatın.
Samsung Nem Algılandı Çözüm 3

Yukarıda belirtilen iki çözümde işinize yaramadıysa son çare cihazı sıfırlamaktır. Cihazı sıfırlayacağınız zaman şarjınızın dolu olduğundan emin olun. Aksi takdirde sıfırlama işlemi yarım kalır ve cihaz servise gitmek zorunda kalır.

• Cihazınızı yedekleyin. Çünkü tüm veriler sıfırlanacaktır.
  • Google hesaplarınızı hesaplar sekmesine girerek cihazdan kaldırın.
  • Tuş kombinasyonlarını kullanarak telefonunuzu tamamen sıfırlayın. Fabrika ayarlarına dönmek kesin çözüm getirmez.
  • Son olarak cihazı başlatın ve kurulum ayarlarını yapın.

Fatih 3447

Üye
Tepki
0
Benim telde hep nem oluyor nasıl temizleyeceğimi bilmiyordum bu makale çok yardımcı oldu. Sayenizde telefonumdaki nemi temizleyeceğim tşkrlr 👍

Ozlemgunay

Üye
Tepki
0
Bi cevap ararken sayenizde 3 cevap bulmus oldum bu durumu nasil cozecegimi bilmiyordum yazinizda ogrenmis oldum bir daha olursa hemen denemek istiyorum

Tepki
1
Nem oranı çok yüksek bir bölgede yaşıyorum telefonum ağır çalışmaya başladı verdiğiniz bilgiler ışığında telefonum hızlandı.hic bir sitede bu kadar detaylı bilgiye rastlamadim

Cagdas1993

Yeni Üye
Tepki
1
Benim teldede aynı sorun oluyordu nasıl yapacağımı bilmiyordum sayenizde bilgilerinizle bilgi sahibi oldum gerçekden artık daha kolay temizleyebilecegim teşekkür ederim🙏

Yelizylmz

Üye
Tepki
0
Özellikle eşimin sıkça başına gelen bir problem. Kesinlikle yedekleme olayını iyiki söylediniz çok işe yarayacak 👍 yöntemleri denicem bir daha başımıza gelince 👍

Serife

Yeni Üye
Tepki
0

Samsung A, S ve Note serisi cihazlar suya ve toza dayanıklı olarak üretilmiştir. Ancak bazı kullanıcılar nem algılandı sorunu yaşayabiliyor. Samsung firması suya ve toza dayanıklı olan bu cihazlara güvenlik için cihaza bir sensör yerleştirmiştir. Bu sensör şarj giriş bölümlerinde eğer bir ıslaklık algılarsa “Nem Algılandı” uyarısıyla şarj işlemini durdurmak amacıyla yapılmıştır. Bu sitem sayesinde cihaz nemliyken şarj işlem yapmaz ve kısa devre ile cihazın yanması engellenmiş olur.

Bazı durumlarda Samsung S7, Samsung Galaxy S7 Edge ve A5 modellerinde bu uyarı hiç gitmeyebiliyor. Peki bu durumda ne yapılması gerekir?

Cihazın şarj girişinde birikmiş sıvı varsa pamuk ya da peçete yardımıyla cihazı temizleyin. Bu işlemi özellikle tuzlu suyla temas ettiği durumlarda sudan çıkar çıkmaz yapmanızda fayda vardır. Bu sayede tuzlu suyun cihazın şarj yerine zarar vermesi engellenir. Bu durumda da nem algılandı hatası engellenmiş olur.

Cihaza fön makinesi, saç kurutma makinesi gibi cihazlarla kurutma işlemi uygulamayın. Çünkü makineden çıkan sıcak hava telefona zarar verecektir. Cihazı oda sıcaklığında bekletmeniz daha yararlıdır.

Bu işlemi yapmadan önce mutlaka telefon bulunan verilerinizi yedeklemenizi öneririz.

• Açılan menüde

Serife

Yeni Üye
Tepki
0
A ve C serisi telefonlardan birini almayı düşünüyordum ama bir bilgiye sahip değildim çok açıklacı bir şekilde anlatmıssınız çok teşekkür ederim

Korkmazemo

Yeni Üye
Tepki
0

Samsung A, S ve Note serisi cihazlar suya ve toza dayanıklı olarak üretilmiştir. Ancak bazı kullanıcılar nem algılandı sorunu yaşayabiliyor. Samsung firması suya ve toza dayanıklı olan bu cihazlara güvenlik için cihaza bir sensör yerleştirmiştir. Bu sensör şarj giriş bölümlerinde eğer bir ıslaklık algılarsa “Nem Algılandı” uyarısıyla şarj işlemini durdurmak amacıyla yapılmıştır. Bu sitem sayesinde cihaz nemliyken şarj işlem yapmaz ve kısa devre ile cihazın yanması engellenmiş olu

• Açılan menüde Kayıt Yeri seçeneğine tıklayın.
  • Veriyi Sil- Ön Belleği Temizle işlemlerini sırası ile yapın
  • Son olarak cihazı yeniden başlatın.
Samsung Nem Algılandı Çözüm 3

Yukarıda belirtilen iki çözümde işinize yaramadıysa son çare cihazı sıfırlamaktır. Cihazı sıfırlayacağınız zaman şarjınızın dolu olduğundan emin olun. Aksi takdirde sıfırlama işlemi yarım kalır ve cihaz servise gitmek zorunda kalır.

• Cihazınızı yedekleyin. Çünkü tüm veriler sıfırlanacaktır.
  • Google hesaplarınızı hesaplar sekmesine girerek cihazdan kaldırın.
  • Tuş kombinasyonlarını kullanarak telefonunuzu tamamen sıfırlayın. Fabrika ayarlarına dönmek kesin çözüm getirmez.
  • Son olarak cihazı başlatın ve kurulum ayarlarını yapın.

Korkmazemo

Yeni Üye
Tepki
0
Benim samsung telimde de Nem algılanması oluyor yazınız bizleri aydınlattı bilgilendirdi gerçekten ne yapmamız konusunda bilinçlendik.