Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medya Optimizasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun
Markanızın ve kendinizin dijital veya online platformlar da web itibarını artırmak için kullanılan stratejilerin bütününe Sosyal Medya optimizasyonu denir. Yani daha basit anlamda, sosyal medya optimizasyonu ile online tanınmışlık ve marka bilinirliğinizin stratejilerini oluşturursunuz. Buradaki asıl amaç, sizi veya hizmetinizi arayan kişinin sizi daha kolay bulmasını sağlamak ve etkiletişimi artırabilmektir.

Şöyle düşünebiliriz; fiziki olarak bir işlek cadde üzerinde olmayan sapa bir yerde bir işyeriniz var, kimsenin bilmediği, görmediği ve hatta orada dahi olduğunu kimsenin bilmediği bir işletme. İnsanlara yerinizi ve kendinizi tanıtmak için reklam veya çeşitli pazarlama çalışmaları yaparsınız. Böylece insanlar sizin varlığınızdan haberdar olurlar. İşte web dünyasıda aslında böyledir. Şu an da web dünyasında birçok işletme, marka veya kişi mevcuttur. Bu rekabet o kadar çok ki tüm dünya da ki rakiplerinizin arasından sıyrılıp kendinizi tanıtmanız gerekmektedir. İşte bunun içinde ilk olarak arama motorlarında ön planda olmanız gerektiğinizi çok geçmeden anlarsınız. Arama motorlarında ön de olursanız insanlar sizin web te olduğunuz adresi bilecek, sizi tanıyacak ve hatta adresinize uğrayabileceklerdir. Arama motorlarında belirli anahtar kelimeler ile üst sıralarda yer alabilmek için sosyal medyanın gücünü zaman zaman kullanırız.

Faceebok, Youtube, Pinterest, Twitter, Linkedlin vs gibi sosyal medya platformlarında görünür olmak rakiplerinizin arasında sıyrılıp göz önünde işlek bir caddeye taşınmanızı sağlar. Buda insanların sizlere daha kolay ulaşmasını sağlayacaktır. Unutmayın ki insanlar size ne kadar kolay ulaşırsa, web itibarınız ve kazancınız o oranda artar.

Sosyal medya optimizasyonu aslında göründüğü kadar kolay değildir? Bunun için birçok uzman ve kendini yetiştirmiş, yıllarını sadece bu işe adamış kişilere ihtiyaç duyulur. Çünkü herkesin yaptığı taktik veya stratejiyi yaparsanız o zaman diğerlerine fark atamaz ve etkileşimi artıramazsınız. Buradan şu anlam çıkmaktadır. Rakiplerinize fark atmak istiyorsanız, web de bir hayalet olmayıp görünür olmak istiyorsanız, rakiplerinizden farklı olarak onların yapmadığı stratejileri denemeli ve kendi özgün stratejilerinizi oluşturmalısınız. Peki sosyal medya optimizasyonu nasıl yapılır?

Sosyal Medya Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya optimizasyonu için, yapmanız gereken en önemli şey öncelikle rakiplerinizi belirlemektir. Rakipleriniz, sizinle aynı veya benzer işi yapan markalar veya kişilerdir.

Rakiplerinizi belirledikten sonra yapılması gereken ikinci adım rakiplerinizin web durumları, web tanınmışlıkları ve web’de nasıl görünür olduklarını araştırmaktır. Rakiplerinizin web dökümlerini oluşturduktan sonra yapmanız gereken üçüncü adım ise, kendi markanızı insanların zihninde nasıl kalmasını istediğinize karar vermenizdir. Bunun için iyi bir slogan, iyi bir alan adı veya etkileşimi yüksek olacağına inandığınız bir sosyal sorumluluk projesi oluşturabilirsiniz. Bunu taktiği pek çok kişi bilmez ve farkında dahi değildir.

Sosyal sorumluluk projeleri sosyal medya da etkileşimi her daim yüksek olur ancak burada dikkat edilmesi gereken temel husus sosyal sorumluluk projenizin insanlığa veya insanlık onuruna yakışan projeler olmasıdır. Bu projeleri belirlerken öncelikle hedef kitlenizi veya hedeflerinizi belirlemeniz doğru adım atmanız açısından yarar sağlayacaktır. Sosyal sorumluluk projelerinde genellikle kadın, çocuk, yeşil dünya, temiz çevre, hayvan koruma, yardımlaşma vs gibi projeler, sosyal medya optimizasyonunuz için iyi bir başlangıç olabilir. Üstelik bu sosyal sorumluluk projelerini, diğer kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ile ortaklaşa yaptığınız da basının dahi desteğini alırsınız. Bu da sizin sosyal medya da ve dolayısıyla web itibarınızı biranda canlanmasını sağlayacaktır. İşte size en etkili sosyal medya optimizasyon stratejisi.

Buradaki asıl amaç ise sosyal medya tarafından hızlı bir şekilde kabul edilmenizi sağlamaktır. Tabi ki tüm bunları yaparken başarılarınızın adımlarını sosyal medya platformlarında duyurabilir ve hatta insanlarla birlikte projeler yapma fikrini benimsetebilirsiniz. Buda sizin samimi, sıcak ve de kişilerin markanızla duygusal bağ kurmasını sağlayacaktır. Hedef kitleniz ile ne kadar güçlü bağlar kurarsanız, etkileşiminiz ne kadar yüksek olursa sizi kabul etmeleri de o kadar kolay olacaktır.

Unutulmamalı ki buradaki en önemli şey; ilk önce yaratıcı bir düşünce biçimi oluşturmak ve bu yaratıcı düşünce veya fikri, rakiplerinizden farklı stratejiler ile hedef pazarınıza sunabiliyor olmalısınız.
 
Üst