Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Telefonun Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun
Günümüzde birçok elektronik cihazda yer alan bataryalar, hayatımızda büyük öneme sahip diyebiliriz. En sık uğraştığımız ve sürekli içli dışlı olduğumuz bataryalar tabii ki telefon bataryaları oluyor. Telefonların batarya sorunu ise genel olarak yaşanan sorunlar içerisinde yer alıyor.

Telefonun pil ömrünü uzatma, kullanıcılar açısından oldukça önemli bir konu çünkü batarya, telefon ilk alındığı andan itibaren istenilen performansı etkin bir şekilde gösterse de zaman ilerledikçe ilk alındığındaki performansını yitiriyor.

Telefonun uzun süre kullanılması büyük bir etken olsa da en büyük etken kullanıcıların yaptığı hatalar oluyor. Telefonu şarj halindeyken kullanmak, batarya tam doluluk oranına erişemeden telefonu şarjdan çıkarmak gibi birçok hatayı yapan kullanıcılar, bataryanın ömrünü kısaltıyor.

Telefonlarımızda kullandığımız bataryalara lityum iyon piller denilmektedir. Bir diğer ismi ile Li-ion piller, yüksek enerji yoğunluğuna sahip pillerdir. Birden çok farklı elektronik cihazda kullanılmaktadır ancak telefonlardaki pillerden söz edecek olursak, telefonlardaki Li-ion pillerine lityum kobalt bulunduran pillerdir diyebiliriz.

Telefon Pili Uzatma Yöntemleri​

Öncelikle, telefon pil ömrü uzatma yöntemlerine, telefon pilini sıfırdan yüze doldurma şeklinden başlayalım. Telefon pilinin daima sıfıra inmesini beklemek, telefonunuz için uzun vadede sorun yaşamanıza neden olacak bir etken olacaktır. Bununla beraber, pilli gerektiğinden fazla şarj etmek de telefon pili için sakıncalı durumlar arasındadır.

Günümüzde telefonlar akıllı cihazlar haline geldi. Akımın durmasını ya da devam etmesini kendileri sağlayabiliyorlar. Telefonun şarjda kalması çok büyük bir sıkıntı yaşatmasa da uzun süre bu şekildeki bir uygulama sorun çıkmasına neden olabilir.

Yapılan araştırmalara göre; bir Li-ion pil, yaklaşık olarak 400 defa sıfıra indikten sonra doldurulduğunda sorun yaşanmayacaktır ancak bu rakamlardan sonraki ilerleyen zamanlarda, pil gücü tutunamayacak bir hal alacak ve telefon pili çabuk tükenmeye başlayacaktır. Bununla beraber diğer pil ömrü uzatma seçeneği ise gece şarjda bırakmamaya son derece özen göstermektir.

Telefonlar, gerektiği zaman şarjı almaya devam edecek, gerektiği zaman durduracak, sabaha kadar şarjda kaldığı sürece ekrandan ötürü şarjı bir miktar azalacaktır ve bu nedenle sürekli olarak şarj almaya devam edecektir. Bu sebeple yaşanacak olan bu durum, uzun vadede sorunlar çıkmasına neden olacaktır.

Telefon pilleri, kimi zaman değerleri yanlış gösterebilmektedir. Pil yüzdesi %40 civarlarında olan bir telefon, bunu %60 civarlarında gösterebilmektedir. Telefonun böyle bir durumda olduğunu fark ettiyseniz, şarjın tümünün bitmesini bekleyerek takmanız, düzelmesi için faydalı olacaktır. Bu işlem ile pilin kalibre edilmesi sağlanmaktadır.

Telefon pil ömrünü uzatmak isteyenlerin yan sanayi şarj kablosu ve adaptör kullanmaları büyük bir risk olacaktır. Bu nedenle Li-ion pillerinin uzun ömürlü olabilmeleri için orijinal şarj aletleri kullanmak şarttır.

Son olarak; uzun bir pil ömrü için hızlı şarj yerine normal bir şekilde şarj edilmesi de oldukça önemlidir.

Telefonlar, günümüzde her kullanıcı için oldukça önem taşıyan iletişim araçları haline geldi. Özellikle bataryasının uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi, kullanıcıların ilk dikkat ettiği konulardan biri haline gelmiştir. Bu nedenle pil için önemli detaylara dikkat etmek, pilin ömrü için oldukça faydalı olacaktır. Telefonun pil ömrünün uzaması konusunda kullanıcıların daha titiz olması, telefon pil ömrünü arttırmak için en basit yöntem olacaktır.
 
Üst