Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun

VPN nedir?​

VPN’ler, hem çevrim içi hem de sanal alemde güvende kalmak için son derece kullanışlı uygulamalardır. Bilgisayar korsanlarından, zarar verebilecek yazılımlar ve internette bulunan her türlü tehlikelerden sizi korur. Ayrıca sansürü aşma probleminde de size yardımcı eli uzatırken, interneti sınırsız olarak deneyimlemenize olanak sağlar.

VPN’ler, ilk bakıldığında karmaşık gibi görünse de kullanımı son derece kolaydır. VPN’leri kullanabilmek için kesinlikle uzman olmanıza gerek yok.

Kılavuz niteliğindeki bu yazımızda, tüm teknik detayları en basite indirgeyerek anlatacağız ve daha önce hiç deneyiminiz olmasa dahi VPN’le ilgili her şeyi kolayca kavrayacaksınız ve en kısa zamanda güvenli bir şekilde VPN kullanmaya adım atacaksınız.

VPN Nedir ve Nasıl Çalışır?​

Örnek verecek olursak; VPN kullanmadan internet erişim sağlamak, kartpostal göndermeye benzer. Veriniz sunucular arasına aktarılırken, ona kolaylıkla erişim sağlayabilir ve herhangi bir kişi tarafından görülme olasılığına sahiptir. Ayrıca hemen hemen herkes, veriyi kime gönderdiğinizi görebilecektir.


Bilgisayar korsanlarının, izlemekte olduğunuz kedi videolarını görmesinin bir önem taşımayacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak kişisel bilgileriniz söz konusu olduğunda üzülmek yerine tedbirli olmakta fayda var.

Bu noktada ise devreye VPN’ler giriyor. VPN’ler şifreleme kullandıkları için verileriniz yalnızca alıcının açabileceği yüksek güvenlikli paketler halinde gönderiyor. Herhangi bir kişi, verilerinize göz atmak istediği zaman yalnızca şifrelenmiş bilgilere erişebiliyor. VPN, IP adresinizi de gizlediği için alıcı, verileri gönderen kişinin kim olduğunu kesinlikle göremiyor. Kısacası; sanal ortamda sizi bir hayalet haline getiriyor.

Cihazınızda VPN Uygulamasını Çalıştırarak Dilediğiniz Sunucuya Bağlanın​

İnternet kullanmaya başladığınız andan itibaren VPN uygulaması, var olan tüm verilerinizi göndermeden önce şifreleyecektir. Yani, İSS’niz bile verilerinizi göremeyecektir.

Şifrelenmiş veriler, bağlanmış olduğunuz VPN sunucusu üzerinden geçmektedir.

VPN Sunucusu Verice Erişeceği Zaman Siteye Aktarım Yapar​

Temel anlamda, eriştiğiniz site, verinizin VPN sunucusuna bağlı olarak geldiğini düşünmektedir. IP adresinizi, konumunuzu ya da diğer tüm kimlik tanımlamak adına kullanılabilecek bilgileri göremez, bu bilgiler yerine yalnızca sunucunun IP adresini görür. Böylelikle şifreleme, verilerinizi meraklı gözlemlemelerden koruyacaktır.

Global İçeriklerin Engellerini Kaldırın​

Belirli içeriklerin mevcut olmadığı bir ülkede yaşıyorsanız bile en sevdiğiniz dizi ya da filmleri izlemeye devam etmeyi elbette istersiniz, değil mi? Kimi ülkelerde Netflix, YouTube gibi platformlar engellenmiş olabiliyor. Bu sitelere erişmek için çabaladığınızda ise hata mesajları ile karşı karşıya kalırsınız. Hatırlayacağınız üzere, birkaç sene önce ülkemizde birtakım sebeplerden dolayı engellenen Wikipedia’ya ulaşabilen kullanıcıların çoğu, VPN sayesinde erişim sağlayabilmiş ve bilgiye ulaşmanın hazzını yaşamışlardır.

VPN, bu engelleri aşmanıza yardımcı olur ve arzu ettiğiniz her şeyi, her yerden izlemenizi sağlamaktadır. Ancak bazı hizmetler, VPN ile erişimi engellemek amacıyla, gelişmiş VPN algılama yazılımları kullanabilmektedir. Bu durumda tek yapmanız gereken şey, engelleri aşabilecek kadar akıllı bir VPN uygulaması tercih etmektir.

Bölgelere Göre Engelle Uğrayan Oyunları Her Yerden Oynayın​

Çevrim içi bir oyun oynamayı düşlerken oyunun engellenmiş olması durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Dünyanın dört bir yanından birçok oyuncu bu sorunla karşılaşabilmekte ancak VPN kullanarak konumunuzu değiştirebilir ve istediğiniz her oyunu, her yerden gönül rahatlığıyla oynayabilirsiniz.

Not düşmemizde fayda var; VPN’ler çoğu ülkede olduğu gibi, yaşadığımız ülke olan Türkiye’de de yasal olarak kullanılabilen uygulamalardır. Kullanımı, herhangi bir suç veya illegal bir durum içermemektedir. Türkiye’de VPN kullanımı ile ilgili herhangi bir olumsuz kanun bulunmamaktadır.
 
Üst