Xip Forum - Türkiye'nin Teknoloji Forumu

Türkiye'nin En Gelişmiş Otomobil Forumu sloganı ile çıktığımız bu yolda; otomobiller hakkında bilgi edinebilir, sorularınızı sorabilir, genel konularda sohbet edebilir ve aracınız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Web Sitesi İsmi Nereden Nasıl Alınır?

Ragor

S
Yönetici
Admin
Katılım
14 Ağu 2021
Mesajlar
112
Tepki
0
Puan
16
Konum
Samsun

Web Sitesi (Domain)Adını Nereden Alabilirim?​

Öncelikle domain ne demektir bu kavramı açıklamakla başlayalım. Domain, ziyaretçilerin sizleri ve yayınlayacağınız içerikleri kolayca bulabilmeleriniz sağlayacak olan sitenizin ismidir.

Yani web sitesi kurmak istiyorsanız öncelikle ismine karar vermelisiniz. Örneğin; bir hobi sitesi oluşturacaksanız bunun ile ilgili olarak hobidünyam.com gibi bir isim beliriyorsunuz. Daha sonra belirlediğiniz bu ismi hayata geçirmek için diğer adımlara geçebilirsiniz. Peki sitemi nasıl hayata geçirebilirim diye soracak olursanız, tabii ki de sitenin ismi yani domain ve sitenin kurulacağı alan yani hosting alarak

Domainler genellikle ücretli servislerdir. Domain sağlayıcı birçok site bulunmakla birlikte bu siteleri kullanabilmek için azami düzeyde İngilizce de bilmek gerekiyor. Çünkü internet sitesi kurmak bir nevi kodlama gerektirir ki kodlamalar İngilizce dilinde yapılmaktadır. Web sitesi (domain) adını almak için domain sağlayan sitelere girdikten sonra karşınıza çıkan formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız istenir.

Özellikle irtibat numarası ve maili gerçek olmalı ve gerçek kişilerce kullanılmalıdır. İşlemleri adım adım yaptıktan sonra en son adım olarak ödeme yapılması istenecektir. Ödeme sayfasında ödeme yapacağınız kredi kartınızın bilgilerinin istendiği bir bölüm olacaktır. Bu bölüm güvenlik sistemlerince korunuyor olduğundan rahatlıkla kart bilgilerinizi girebilirsiniz fakat siz yine de güvenli bağlandığınızdan emin olun. Ödeme işleminden sonra genellikle en az bir yıllığına tescillenen domain geçerlilik süresi sizin aldığınız yıl kadardır.

Web Sitesi (Domain) Ücretleri Neye Göre Belirlenir?​

Web sitesi, hazır kodlamalar üzerine yazılarak hazırlanabildiği gibi sıfırdan internet panellerinin oluşturulmasıyla da hazırlanabilir.

Web sitesi hazırlama süresi, kullanılacak içeriklere göre değişiklik göstermektedir. Basit yolları yani hazır şablonları kullanan bazı yazılımcılar 1-2 gün içerisinde web sitesi kurabiliyorlarken, sıfırdan inşa edenler 1 ay ile 1 yıla kadar uzanan süreçlerde web sitesi kurabiliyorlar. Doğal olarak da web sitesi (domain) ücretleri de buna göre şekilleniyor desek yanlış olmaz. En düşük ücret 200 TL ile 500 TL arasında değişiyor ve giderek sitenin genel hatlarına, içeriğine, dizaynına ve kodlamalarına göre 50 bin TL ye kadar çıkabiliyor.
 
Üst